Zastosowanie suwnic bramowych

Suwnice to dźwignice, które pracują w ruchu przerywanym i których celem jest przenoszenie ładunków w pionie i w poziomie. Zbudowane są z konstrukcji nośnej (mostu), która przemieszcza się po torach jezdnych i wciągarki lub wciągnika. Istnieje wiele klasyfikacji suwnic. Biorąc pod uwagę budowę konstrukcji nośnej, wyróżnia się suwnice: mostowe (nadtorowe), bramowe, półbramowe i podwieszane.

Suwnica bramowa w stoczni

suwnica bramowaSuwnica pomostowa zbudowana jest z kratownicowego pomostu, który umieszczony jest na szynach jezdnych. Po tym moście porusza się cięgnik. Suwnica podwieszana ma zwykle jedną szynę, są kompaktowe i mobilne, a dzięki temu wykorzystywane w mniejszych przestrzeniach. Suwnica bramowa nazywana jest inaczej bramownicą. Zbudowana jest z pomostu, który zawieszony jest na dwóch bocznych mostach. Mosty wiążą dwie lub więcej bram, które wyposażone są w podwozie szynowe lub kołowe. Po pomoście przemieszcza się cięgnik. Małe suwnice zwykle sterowane są zdalnie, większe natomiast- przez operatora znajdującego się w kabinie. Suwnica bramowa to urządzenie lekkie, mobilne, ale za to wytrzymałe. Dlatego zwykle używa się ich na zewnątrz, np. na składowiskach czy na pochylniach stoczniowych. Suwnice bramowe są obecnie najbardziej popularnym rodzajem suwnic.

suwnica bramowaWynika to z ich niewielkich wymagań montażowych- mogą być zainstalowane praktycznie wszędzie, gdzie jest to tylko potrzebne. Tak jak zostało wcześniej wspomniane- są mobilne, dzięki czemu mogą się przemieszczać np. w obrębie hali produkcyjnej, co jest ich dodatkowym plusem. Posiadają zazwyczaj wiele napędów: napęd ruchu suwnicy, ruchu pomostu, ruchu cięgnika i podnoszenia zawiesia. Aby móc obsługiwać suwnicę bramową, potrzebne są specjalne uprawnienia, które można zdobyć poprzez udział w szkoleniach (i pozytywne zaliczenie egzaminu) w Urzędzie Dozoru Technicznego. Kurs w UDT całościowo przygotuje kandydata do pracy na miejscu operatora suwnicy bramowej. Suwnice bramowe charakteryzują się udźwigiem od 250kg do 3200kg. Są bezpieczne i zwiększają możliwości produkcyjne (przyspieszają procesy produkcji, minimalizując przy tym koszty).

Suwnica półbramowa to takie urządzenie, w którym część nośna konstrukcji (czyli półbrama) oparta jest z jednej strony na torze jezdnym, a z drugiej- leży na estakadzie. Suwnice to urządzenia dźwigowo – transportowe, które służą do transportu ładunków w obrębie przestrzeni, która jest ograniczona długością toru jazdy, wysokością podnoszenia i rozpiętością mostu. Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu do transportu, montażu i przeładunku.