Zapobieganie wypadkom w pracy dzięki systemom Lockout

Zapobieganie wypadkom w pracy jest zadaniem trudnym i wymagającym, ale na rynku można znaleźć dziesiątki produktów, które służą temu celowi. Firmy specjalizujące się w ich produkcji często oferują także przygotowanie odpowiednich zabezpieczeń na nietypowe wymiary i przedmioty na indywidualne zamówienie.

System Lockout to zabezpieczenie

System LockoutNie ma więc problemu ze znalezieniem właściwych zabezpieczeń i blokad, które pozwolą uchronić pracowników przed nieszczęśliwym wypadkiem i uszczerbkami na zdrowiu. Nawet najlepszy i najdokładniejszy pracownik może ulec wypadkowi: wystarczy chwila nieuwagi, drobna usterka, zwarcie w instalacji. Czasem też pracownicy mogą próbować wejść tam, gdzie nie powinni, co również stanowi zagrożenie, na przykład wówczas, gdy korzystają oni z drabinki bądź też wchodzą do pomieszczeń, w których powinny przebywać tylko osoby z odpowiednimi uprawieniami. Z pomocą pracodawcom, którzy chcą maksymalnie zabezpieczyć miejsca pracy, przychodzi tak zwany system Lockout/Tagout, nazywany także systemem LOTO. Są to różnorodne zabezpieczenie i blokady, które nie pozwalają wejść do określonych miejsc (blokady dostępu drabin), uruchomić urządzeń lub też zmienić ich ustawień, celowo bądź też przypadkiem. System Lockout pozwala między innymi na blokowanie zasuw, zaworów i pulpitów, zablokowanie butli gazowych i elementów instalacji elektrycznej.

System LockoutDo elementów tego systemu zaliczane są także specjalne kłódki bezpieczeństwa, które pozwalają na łatwe ograniczenie dostępu do określonego miejsca i kontrolę dostępu. Przykładowo, każda kłódka posiada inny klucz, a kłódki z jednej grupy można otworzyć jednym kluczem nadrzędnym, pasującym do kilku kłódek równocześnie. Kolejny klucz nadrzędny pozwala na otwarcie wszystkich kłódek z różnych grup. Jest to skuteczny system, dający pracownikom określony zakres kontroli i minimalizujący liczbę potrzebnych kluczy. Do tego kłódki są bardzo odporne na uszkodzenia różnego typu, więc trudno jest je otworzyć siłą. W systemie Lockout/Tagout dostępne są też rozmaite zawieszki i naklejki, które również przypominają o określonym zagrożeniu. Dzięki ogromnej różnorodności oferowanych w ramach tego systemu produktów, możliwe jest skuteczne zabezpieczenie wszelkich niebezpiecznych miejsc na terenie zakładu pracy.

A także zapobieganie różnego typu wypadkom, wywołanym nieuwagą, usterkami technicznymi czy nieprzemyślanymi działaniami pracowników. Dzięki nim zarówno pracodawca jak i jego pracownicy mogą spać spokojne, nie martwiąc się o potencjalne zagrożenia a miejscu pracy.