Zalety korzystania z podkładów wykładzinowych

Dywany w ostatnim czasie znowu zyskują popularność głównie dzięki dużej dostępności wzorów oraz miękkim materiałom. W wielu domach rozkładane są na powierzchni całego pomieszczenia gwarantując komfort poruszania się. Nadal pełnią funkcje dekoracyjne, jednak nie jest to ich główna rola.

Podkłady grube i gęste

podkłady pod wykładziny podłogoweMają służyć również jako izolator ciepła, zabezpieczając przed przedostawaniem się wilgoci od gruntu do podłogi. Wykorzystuje się w tym celu głównie wykładziny ze specjalnymi podkładami, które stanowią amortyzacje oraz wygłuszenie dla tradycyjnych odgłosów podłogowych. Odpowiednio dobrany podkład daje duży komfort użytkownikom, ale także chroni podłoże przed zniszczeniami. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów, z czego każdy dedykowany jest do konkretnego rodzaju podłóg. Tak właśnie można trafić na podkłady pod wykładzinę podłogową, które wyróżniają się swoją grubością oraz gęstością. Daje to efekt miękkiego podłoża, a jednocześnie wydłuża żywotność wykładzin dzięki izolacji od wilgotnej posadzki. Takie podkłady świetnie sprawdzają się w domach piętrowych, ponieważ niemal perfekcyjnie wyciszają podłoże. Dzięki temu nie słychać stąpania na parterze. Istotną informacją jest fakt, że podkłady są bardzo energooszczędne. Wykonanie ich z materiałów pochodzenia recyklingowego pozytywnie wpływa na środowisko.

podkłady pod wykładziny podłogoweW większości pianki są pochodzenia polskiego, o czym świadczy wysoka jakość wykonania oraz niska cena. Produkty nie zmieniają swoich właściwości w okresie użytkowania, nie kurczą się ani nie pęcznieją. Elastyczność i właściwa wentylacja chronią przed powstawaniem wilgoci i wsiąkaniem jej w materiał dywanu. Położenie podkładu nie należy do skomplikowanych, w prosty sposób można przyciąć i uformować konkretny kształt, bez uszkodzenia i straty właściwości. Poza tym są antystatyczne, nie przepuszczają kurzu ani różnego rodzaju alergenów, zapewniając czyste powietrze w pomieszczeniach. Najważniejsze aby podczas wyboru pamiętać o tym, że im grubszy podkład, tym lepsze posiada właściwości. Im częściej eksploatowana jest podłoga w danym pomieszczeniu, tym bardziej istnieje potrzeba by zadbać o amortyzację. Nawet w przypadku dywanów warto kupić specjalny podkład wzmacniający ciepło oraz chroniący przed wilgocią.

Jest to o tyle praktyczne rozwiązanie, że w niskiej cenie możemy otrzymać ciepłą podłogę oraz brak charakterystycznego stukania – zwłaszcza w domach piętrowych. Podkład musi być dostosowany do pomieszczenia oraz potrzeb użytkowników, dlatego najlepiej skorzystać z porad sprzedawców, którzy posiadają wystarczającą wiedzę, by wskazać ten właściwy.