Wydajne systemy rekuperacji

System inteligentnego domu stał się czymś bardzo powszechnym w nowoczesnym budownictwie. Jest to instalacja, która umożliwia łatwo korzystać ze wszelkich udogodnień zainstalowanych w domu przy minimalnym wysiłku włożonym w ich eksploatację. Często obsługa tych urządzeń odbywa się za pomocą jednego, prostego panelu, który umożliwia chociażby zwiększenie temperatury, czy też zmianę intensywności wentylacji.

Rekuperacja na najwyższym poziomie

rekuperacjaTo ta ostatnia kwestia wykorzystywana jest szczególnie często w ostatnich latach. Wiążę się to z rozwojem wentylacji mechanicznej (inaczej zwanej jako rekuperacji) na terenie naszego kraju. System ten rezygnuje z tradycyjnego, naturalnego obiegu powietrza wewnątrz domu. Na jego miejsce wprowadzany jest sztuczny obieg generowany poprzez instalację wentylacyjną w ścianach budynku oraz jednostkę centralną – rekuperator. Jest on odpowiedzialny za wprowadzanie powietrza w ruch, ale także jego wyrzucanie z domu i czerpanie świeżego z zewnątrz budynku. Częstotliwość rekuperacji może być dowolnie kontrolowana. Dzięki temu można zwiększać intensywność wietrzenia, ale także kontrolować w małym stopniu temperaturę powietrza. Rekuperacja w Katowicach stoi na jednym z najwyższych poziomów w całym kraju. Funkcjonuje tam grono firm doświadczonych w tej dziedzinie i będących w stanie instalować najbardziej zaawansowane technologicznie wentylacje mechaniczne.

rekuperacjaKonstrukcja takiego obiegu rozpoczyna się od zainstalowania systemu rur wewnątrz ścian budynku. Dlatego też wykonanie tego etapu polecane jest na etapie budowy całego domu mieszkalnego. Możliwe jest jednak jego wykonanie na już gotowym obiekcie. Będzie to jednak wymagać kucia ścian, dlatego też taką instalacje często wykonuje się podczas remontów domów. Tak podłączona sieć wentylacyjna rozprowadzana jest po wszystkich pomieszczeniach. Każde z nich musi posiadać otwór odpowiedzialny za pobieranie powietrza oraz drugi odpowiedzialny za jego dostarczanie. Instaluje się je w górnej partii ścian lub też w sufitach, zależnie od możliwości rozmieszczenia rur w budynku. Umiejscowienie wylotów i czerpni nie wpływa na wydajność samego procesu, jednak lepiej sprawdza się on zainstalowany jak najwyżej w pomieszczeniu. Taka sieć podłączana jest do rekuperatora, który prowadzi wymianę powietrza.

Dzięki temu atmosfera wewnątrz domu ciągle utrzymywana jest na wysokim poziomie. Zmniejsza to dolegliwości takie jak bóle głowy, suchość w gardle czy też kaszel, które często wywołane są przez drobnoustroje i kurz zawieszony w stojącym powietrzu. Te cechy sprawiają, że rekuperacja jest zarówno systemem wydajnym, energooszczędnym, jak i przyjaznym dla człowieka.