Wybór rolet do domu

Rolety do okien nie tylko pełnią funkcję praktyczną, gdyż chronią nas przed promieniami słonecznymi docierającymi do pomieszczenia w ciągu dnia, ale są też ciekawym elementem dekoracyjnym, który może mieć pozytywny wpływ na aranżację wnętrza.

Rolety różnego rodzaju

roletySzeroka gama kolorów i wzorów nowoczesnych rolet sprawia, że możemy bez problemu dopasować je do dowolnego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest to salon, pokój dziecka, czy może sypialnia. W dodatku wybór dotyczy także rodzajów rolety. Tradycyjna roleta to przecież nie jedyna opcja, gdyż w ofertach producentów pojawiają się także rolety rzymskie, austriackie, plisy i wiele innych. Szeroki wybór może sprawić, że wiele osób będzie zastanawiać się nad tym, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Każdy z nas ma inne oczekiwania, a to właśnie jego potrzeby są tutaj najważniejsze. Ograniczać mogą nas jedynie wymiary okna – jednak i to nie zawsze, ponieważ wiele rodzajów rolet dostępnych jest w tak szerokim wyborze, że wśród nich znajdziemy zarówno modele do tradycyjnych okien, jak i okien dachowych, trapezowych czy trójkątnych.

roletyZnając wymiary własnych okien, możemy zastanowić się nad rodzajem rolety. Pomyślmy, czego oczekujemy. Jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem, wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć wybór rolet zaciemniających. Z kolei jeżeli to funkcja dekoracyjna jest dla nas najważniejsza, wtedy lepiej przejrzeć proponowane przez producentów rolety plisowane, rzymskie, jak też austriackiej. Warto wiedzieć, że na estetykę produkty ma nie tylko to, w jaki sposób układa się materiał, ale także to, jaki to jest materiał – najczęściej wykorzystuje się poliester, który charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem, a przy tym jest trwały oraz wytrzymały. Jednak możemy spotkać się także z plisami z papieru – ich trwałość będzie, co zresztą oczywiste, o wiele mniejsza. Nie dajmy się więc zwieść niskim cenom, jeżeli zależy nam na jednorazowym zakupie, który będzie nam dobrze służył przez naprawdę długie lata. Istotną kwestią mającą wpływ na podjęcie decyzji o zakupie, będzie z pewnością także sposób montażu. Niektóre rolety można bowiem montować bezinwazyjnie, inne zaś jedynie inwazyjnie.

Jeśli w przyszłości będziemy chcieli ściągnąć rolety i zastąpić je zasłonkami, wybierzmy ten produkt, który może być montowany bezinwazyjnie. Wtedy po ściągnięciu nie będzie żadnego śladu po rolecie. Jak widać, przy wyborze okien należy kierować się wieloma kwestiami.