kontakt@salut.com

Większość z nas wybierając nowe okna do domu, kieruje się jedynie ich ceną. Wydaje nam się bowiem, że wszystkie okna są takie same – nie ma więc po co przepłacać. Faktycznie, z zewnątrz być może i każde okno wygląda identycznie, jednak tak naprawdę poszczególne modele różnią się między sobą parametrami technicznymi.

Izolacja termiczna i energooszczędność okna

okna aluminiowe Na przykład fakt, że dane okno jest energooszczędne, nie jest tylko chwytem producenta, który wykorzystuje ten przymiotnik jako słowo-wytrych świadczące o tym, że jego wyroby są lepsze od wyrobów konkurencji. To parametr techniczny, który możliwy jest do uzyskania jedynie wówczas, gdy producent zastosuje specjalne technologie. Na energooszczędność okna ma wpływ na przykład rodzaj zastosowanej w nim szyby. Te tradycyjne, jednowarstwowe, nie sprawdzają się tak dobrze jak nowoczesne dwu- lub trójwarstwowe szyby. Warto to to mieć na uwadze podczas wyboru okien, ale nie tylko. Zwróćmy też uwagę na izolację termiczną. Obecnie, kiedy w nowoczesnym budownictwie rezygnuje się z wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, szczelność stolarki otworowej jest bardzo ważnym parametrem, gdyż ma znaczenie dla zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Przy rekuperacji nie ma konieczności otwierania okien, bo powietrze wewnątrz pomieszczeń jest świeże przez 24 godziny na dobę, więc okna służą wówczas jedynie do tego, aby dopuszczać do wnętrza światło naturalne.

okna aluminiowe W takich oknach powinny być zastosowane wysokiej jakości uszczelki, które zapewnią najlepszy poziom izolacji termicznej. Jeśli więc stoimy przed zakupem stolarki otworowej, zwróćmy uwagę na parametry techniczne, jakimi odznaczają się okna aluminiowe bydgoszcz. Im lepsze własności termiczne oraz własności izolacji akustycznej, tym większy komfort uzyskamy dzięki oknom, przebywając w danym pomieszczeniu. Z pewnością za okno energooszczędne będziemy musieli zapłacić nieco więcej niż za „zwykłe” okno, jednak jeżeli jesteśmy zwolennikami budownictwa pasywnego lub energooszczędnego, nie mamy innego wyboru. W końcu to przez nieszczelną stolarkę otworową traci się najwięcej ciepła z mieszkania, aby więc tego uniknąć, wysoki poziom izolacji termicznej okien i drzwi powinien być dla nas podstawową sprawą.

Oczywiście energooszczędne okna są nie tylko aluminiowe, również wśród drewnianych modeli znajdziemy te, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami. Od nas zależy, z jakiego materiału okna wolimy czy jakie bardziej pasują do naszego stylu zewnętrznej elewacji oraz stylu wnętrz.

Close Menu