kontakt@salut.com

Wady i zalety ogrzewania na podczerwień

O ogrzewaniu na podczerwień mówi się coraz więcej. Z promieniami podczerwonymi spotykamy się na co dzień – ich największym źródłem jest nasze słońce. Promienie te wykorzystujemy na szereg różnych sposobów.

Ogrzewanie na podczerwień z katowic i rozprowadzenie ciepła

ogrzewanie na podczerwieńSą powszechnie używane w noktowizji. Ciepłem promieni podczerwonych odgrzewane są też inkubatory noworodków, leczy się nimi schorzenia układu ruchu i problemy dermatologiczne. W tej chwili najszerzej znanym wykorzystaniem promieni podczerwonych są panele grzewcze. Ich wielką zaletą jest fakt, że panele grzewcze na podczerwień nie muszą pracować długo aby utrzymać optymalną temperaturę przez cały dzień. Dobrze dobrane do mieszkania grzejniki na podczerwień powinny pracować przez około sześć do ośmiu godzin dziennie, nie więcej. Do tego ogrzewanie na podczerwień z Katowic równomiernie rozprowadza ciepło po całym mieszkaniu, więc możemy się cieszyć optymalną temperaturą w każdej jego części. Panele grzewcze oddają ciepło i zatrzymują je w ścianach, podłogach, meblach. Ponieważ nie jest ogrzewane powietrze uniknąć możemy wysuszania oczu, nosa, jest to rozwiązanie dobre dla astmatyków i alergików. W ten sposób unikamy też odwiecznie towarzyszącego nam kłopotu z chłodnymi stopami. Zaletą jest też fakt, że ogrzewanie na podczerwień wyraźnie podnosi odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu. Przy realnej temperaturze dwudziestu stopni możemy się cieszyć komfortem termicznym ponieważ odczuwalna wynosi dwadzieścia cztery stopnie.

ogrzewanie na podczerwieńNiestety ogrzewanie na podczerwień ma również swoje wady. Zdecydowana większość budynków w Katowicach nie jest dostatecznie dobrze ocieplona aby panele grzewcze mogły być skuteczne. Uciekające ciepło generuje oczywiście koszty. Do tego same panele grzewcze nie należą do najtańszych. Zapłacić za nie musimy od siedmiuset do nawet półtora tysiąca złotych za jeden panel. Dla mieszkania o powierzchni około 35mkw będzie to koszt około trzech i pół tysiąca złotych, w przypadku domku o powierzchni 150mkw będzie to już kwota rzędu osiemnastu tysięcy złotych. Oczywiście są to kwoty, które w jakiś sposób powinny się zwrócić w postaci oszczędności w ogrzewaniu. Grzejniki na podczerwień pobierają bardzo niewiele energii co rodzi nadzieję na spore oszczędności. Tutaj jednak powracamy do tematu izolacji termicznej samego mieszkania. Niskie koszty ogrzewania uda nam się osiągnąć tylko w dobrze ocieplonym domu. W przeciwnym wypadku nasze rachunki mogą nie tylko zmaleć ale i wzrosnąć.

Panele grzewcze nie nadają się do każdego pomieszczenia. Należy więc dobrze przemyśleć sobie możliwości naszego mieszkania i tylko wtedy możemy zdecydować się na to pomysłowe rozwiązanie.

Close Menu