Wady i zalety domów drewnianych

Wiele osób słysząc termin „dom drewniany” myśli o domku letniskowym, w którym można spędzić miło wakacje lub wolny weekend. Aktualnie domy drewniane są coraz częściej budowane jako całoroczne rozwiązanie – miejsce, w którym można mieszkać na co dzień. Jak to się stało, że ta technologia zyskała na popularności?

Wszystko o domach drewnianych

nowoczesne domy drewniane w WarszawieDrewniane domy mają kilka zalet, które zachęcają do wybudowania tego typu domu. Jedną z nich jest przede wszystkim krótki czas budowy. Taki dom można postawić już w pół roku, dzięki czemu szybko można w nim zamieszkać. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które jak najszybciej potrzebują nowego miejsca zamieszkania. Domy drewniane są świetną alternatywą do domów murowanych, których czas budowy wynosi nawet do kilku lat. Budowa takiego domu jest również o wiele bardziej czasochłonna i męcząca niż domu drewnianego. Domy drewniane oznaczają też mniejszą inwestycję finansową. Nie wymagają dużych nakładów materiału, dlatego ich budowanie jest znaczenie tańsze. Ponadto, domy drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem i energooszczędnością. Nowoczesne domy drewniane w Warszawie to nie małe domki, a często duże budynki, często też rezydencje. Budynki z drewna w stolicy wykonane są w różnych stylach. Tradycyjnym, wiejskim, nowoczesnym, a nawet dworkowym.

nowoczesne domy drewniane w WarszawieJako że najwięcej domów drewnianych urządzonych jest w nowoczesnym stylu, często występują one w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak szkło, stal czy kamień. Na rynku można spotkać także domy z drewna z różnymi ozdobnikami i ciekawymi wykończeniami. Takie rozwiązania najbardziej przyciągają wzrok innych. Ponadto, równie dużą zaletą tych domów jest to, że nie wymagają dodatkowego wzmacniania konstrukcji. Domy drewniane mają jednak swoje wady – jedną z nich jest cena. Szacuje się, że od tradycyjnych domów murowanych różni je nawet kilka procent ceny. Pomimo mniejszych kosztów podczas budowy, domy z drewna – a szczególnie te gotowe już do zamieszkania – mają wyższą cenę. Wadą jest również większa łatwość przenoszenia dźwięków uderzeniowych. Oznacza to, że bieganie dzieci po schodach może wywołać dużo hałasu, co wielu osobom może przeszkadzać. Ponadto, w Polsce projekty domów drewnianych nie są tak popularne, dlatego ich wybór jest mniejszy.

Podsumowując, domy drewniane mają wiele zalet i wad. Łatwość położenia instalacji czy krótki czas budowy dla niektórych mogą nie być dobrą rekompensatą za hałas i mniejszy wybór wśród projektów i materiałów budowlanych. Warto zatem podejść do tematu indywidualnie i zastanowić się dobrze przed podjęciem decyzji.