kontakt@salut.com

W jaki sposób montować listwy ościeżnicowe?

Ościeżnica to stały element drzwi. Jej wymiana jest często konieczna w sytuacji zakupu nowego skrzydła drzwiowego, co często robimy w trakcie remontu. Dawniej były one grube, drewniane, dziś w tym względzie panuje duża dowolność. Niektóre z ościeżnic wykonuje się z listew MDF. Jaki efekt można w ten sposób osiągnąć?

Listwy MDF w różnych wzorach

listwy mdfJaką jej szerokość wybrać? Wyróżnia się dwa modele ościeżnic. Pierwsza, stała, ma z góry ustaloną szerokość. Nie posiada opaski maskującej, którą można jednak dokupić osobno lub zastosować koronę. Zanim jednak to zrobimy, trzeba być pewnym, po której stronie drzwi zostaną zamontowane. Ościeżnice stałe zakłada się przy prostopadłym łączeniu ścian. Drugi model to ościeżnice regulowane. Są idealne wówczas, gdy posiadamy w mieszkaniu drzwi o nieregularnych wymiarach (zdarza się to zwłaszcza w kamienicach oraz budownictwie starego typu). Opasają mur z obu stron. Można je zastosować nawet w przypadku zabudowy z grubego muru. Są nie tylko praktyczne, ale i bardzo dobrze się prezentują, dzięki czemu przypisuje się im również walor dekoracyjny. W tym względzie zastosowanie znajdują ościeżnicowe listwy MDF. Dostępne są w wielu różnych kolorach, wzorach i stylizacjach (nowoczesnych, klasycznych).

listwy mdfDekoruje się je w fabryce za pomocą specjalnej folii lub okleiny drewnopochodnej. W ten sposób łatwo wybrać ościeżnicę, która dobrze komponuje się z murem oraz skrzydłem drzwiowym, a tym samym pasuje do wnętrza. Kupuje się ją najczęściej w zestawie, na który składa się maskownica, belka górna i dwie boczne, okucia i uszczelki. Do kompletu dołączone są również narzędzia montażowe. A w jakich wnętrza lepiej jest zdecydować się na ościeżnicę regulowaną? W tym przypadku znaczenie ma grubość ścian. Jeśli jest ona nieregularna, takie rozwiązanie będzie idealne. Ościeżnicowe listwy MDF nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania powierzchni, do której zostaną zamontowane. Łatwo je również dopasować do własnych potrzeb. W razie ujawnienia się niedoskonałości, maskownica skutecznie je zakryje. Trzeba jednak wziąć pod uwagę właściwości samego pomieszczenia, a w tym względzie jego najważniejszym parametrem jest wilgotność. W przypadku ościeżnicwych listw MDF nie powinna przekraczać ona 60%. Jako że ościeżnice są elementem wykończeniowym, poleca się je montować po zakończeniu prac wiążących się z zabrudzeniami, a więc tynkowaniem czy malowaniem. Płyta MDF znalazła wiele zastosowań. Produkuje się z niej nie tylko listwy przypodłogowe, ale też ościeżnice.

W tym przypadku tworzywo to sprawdza się doskonale. Bez trudno można dopasować ją do potrzebnych rozmiarów futryny. Jest przy tym odporna na wilgoć i łatwo utrzymać ją w czystości (wystarczy przecierać ją regularnie wilgotną szmatką). Jest też materiałem tańszym od metalu czy naturalnego drewna.

Close Menu