Stojąc przed wyborem żarówek do mieszkania…

Choć wiele osób podchodzi sceptycznie do stwierdzenia, że barwa światła wpływa na nastrój w pomieszczeniu, inni wciąż kierują się tymi informacjami podczas tworzenia instalacji oświetleniowej w domu.

Na co zwracać uwagę, kupując żarówki

LEDJeżeli jesteśmy już w sklepie i zastanawiamy się nad wyborem odpowiednich żarówek, możemy być zadziwieni szerokim asortymentem, jaki oferują nam producenci. W ofertach znajdują się między innymi żarówki LED 20 W, 30 W czy 95 W. Zawsze firmy produkujące żarówki podają też informację o barwie światła, jaka jest emitowana przez daną żarówkę – wówczas spotykamy się z informacją na przykład żarówki LED MR11 białe. Wydzielane przez nie światło będzie więc charakteryzować się barwą w zakresie 3000-3500 K. Takie oświetlenie poleca się wykorzystać na przykład w łazience, a także w strefach relaksu – w salonie czy w sypialni. To dlatego, że barwa biała daje ciepłe światło, które korzystnie wpływa na wypoczynek. Inaczej jest w sytuacji, gdy mamy do czynienia z barwą chłodno-białą (czyli 3800-4300 K). Wówczas oświetlenie jest mocniejsze i najlepiej sprawdzi się przy elewacji lub w ogrodzie, aby podkreślić najważniejsze czy najbardziej atrakcyjne miejsca.

LEDWarto pamiętać o tym, że oprócz kwestii barwy światła należy brać pod uwagę również wskaźnik oddawania barw. Światło dzienne posiada wskaźnik o wartości 100. Stojąc przed wyborem żarówek, powinniśmy więc kierować się wartością jak najbliższą tej, którą ma światło dzienne. Dzięki temu wszystkie przedmioty, osoby będą przez nas widziane w prawdziwych, naturalnych kolorach – barwy nie będą przekłamane. Chyba każdy z nas spotkał się właśnie z takim przekłamaniem barw – na przykład w przymierzalniach sklepów odzieżowych. Przekłamanie może dojść do tego stopnia, że spodnie, które podczas przymiarki wydawały się granatowe, w domu, gdzie mamy żarówki LED o wskaźniku oddawania barw 90, będą czarne – i to będzie ich prawdziwy kolor. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób producent oznacza barwę światła czy wskaźnik oddawania barw, z pewnością przyda nam się informacja, że każdy tego typu wyrób oznaczony jest kodem złożonym z trzech cyfr, z których pierwsza wskazuje właśnie na wskaźnik oddawania barw, dwie kolejne cyfry stanowią określenie temperatury barwowej.

Kierując się tymi wskazówkami, na pewno uda nam się wybrać te żarówki LED, które będą emitowały pożądaną przez nas barwę światła. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie oświetlenie do strefy relaksu, jak i do miejsca, w którym wykonujemy wysiłek wzrokowy – oświetlenie będzie bezpieczne dla naszych oczu.