Sposób na energooszczędny dom

Względy związane z ekologią odgrywają obecnie bardzo dużą rolę w budownictwie, nie tylko tym na dużą skalę, ale także – a może zwłaszcza – wśród małych inwestorów, czyli osób, które marzą o wybudowaniu własnego domu. Jedną z najbardziej ekologicznych rzeczy, najpowszechniej dostępnych, na jakie można się zdecydować przy budowie swoich czterech ścian, jest postawienie domu energooszczędnego lub pasywnego.

Energooszczędne budownictwo – co i jak?

energooszczędne budynki z prefabrykatówTaki budynek zużywa nieduże ilości energii do ogrzania, a więc w minimalnym tylko stopniu będzie wykorzystywać paliwa kopalne lub też do ogrzania w zupełności wystarczą w pełni ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Jednym z najprostszych sposobów na budowę domu energooszczędnego jest postawienie go w technologii prefabrykatów. Oznacza to, że całe, duże elementy domu – ściany, dach – zostaną stworzone w fabrycznej hali, a potem tylko złożone na działce. Skojarzenie z budową domu z klocków jest w tym przypadku właściwe, ponieważ prefabrykaty przypominają duże klocki, stworzone według odpowiedniej formuły, idealnie do siebie dopasowane. Ponieważ podczas ich produkcji obowiązują konkretne normy, to nie ma obaw o jakość wykonania i zastosowanych materiałów. Taki budynek pod wieloma względami, w tym w kwestii czasu budowy i energooszczędności, przewyższa domy budowane zwykłą techniką murowaną.

energooszczędne budynki z prefabrykatówPo złożeniu poszczególnych prefabrykatów w bryłę domu można przystąpić do wstawiania okien i drzwi (otwory na nie są już wycięte) oraz wykończenia całego budynku w zgodzie z gustem nowego właściciela. Jednak aby takie energooszczędne budynki z prefabrykatów były naprawdę energooszczędne, warto zminimalizować straty ciepła przez okna i drzwi i wybrać te wysokiej jakości, z dobrych materiałów. Okna powinny mieć przynajmniej dwie lub nawet trzy szyby i dobry współczynnik izolacji termicznej. Równocześnie powinny być na tyle duże, aby umożliwiały nagrzewanie budynku zimą, co ma niebagatelny wpływ na zużycie ciepła do ogrzewania. Kolejną inwestycją powinny być rolety zewnętrzne, które po opuszczeniu stanowią zimą dodatkową barierę przed stratami ciepła, a latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu, dzięki czemu zużywa się mniej energii na klimatyzację.

Istotne jest także samo posadowienie domu na działce: główne pomieszczenia mieszkalne powinny wychodzić na południe lub zachód, a pomieszczenia gospodarcze ( z mniejszymi oknami i mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło) i wejście powinny się znaleźć po stronie północnej. Ważne jest też samo otoczenie naszego energooszczędnego budynku: powinien być on osłonięty przed mroźnymi wiatrami, najlepiej przez wzniesienie terenu po stronie północnej, a z pozostałych przez drzewa lub gęste krzewy.