Specjalistyczne centra obróbcze CNC

Rozpowszechnienie się maszyn sterowanych komputerowo odmieniło świat obróbki skrawaniem. Niewątpliwie to właśnie ten czynnik miał największy wpływ na spadek cen danych wyrobów oraz poprawę ich jakości. Dzięki zastosowaniu robotów, praca przebiega znacznie sprawniej, co pozytywnie wpływa na optymalizację procesów produkcyjnych.

Centrum obróbcze są skomplikowane

centrum obróbcze cncWprowadzenie do codzienności zakładów produkcyjnych maszyn CNC sprawiło, że pracownicy mogą wykonywać mniej obciążającą ich zdrowie pracę, a co za tym idzie czerpać z niej większą przyjemność. Co to jest sprawne centrum obróbcze CNC? Jest to bardzo skomplikowana i złożona maszyna, której zadaniem jest wykonywanie zadań związanych z obróbka skrawaniem danego materiału. Urządzenie to jest bardzo specjalistyczne i zwykle zastępuje pracę kilku innych maszyn, między innymi tokarki, frezarki, gwintownicy czy nawet szlifierki. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu robota w bardzo rozbudowany system sterowania komputerowego CNC oraz sprawne podzespoły, wspierane przez wiele czujników. Dzięki połączeniu tych wszystkich funkcji, maszyna ta jest w stanie wykonywać bardzo precyzyjne ruchy w zakresie mniejszej odległości niż dziesiętne lub nawet setne części milimetra. Takie wartości obrazują, jak specjalistyczne są to maszyny.

centrum obróbcze cncDoskonale sprawdzają się podczas produkcji części silników, skomplikowanej aparatury medycznej lub sprzętu laboratoryjnego. Ich podstawowym i zarazem najważniejszym elementem jest głowica. To właśnie do wrzeciona przymocowane są konkretne narzędzia, które wymieniane są w trakcie pracy maszyny. W zależności od potrzeb i oczekiwań, można uzbroić obrabiarkę CNC w wiertła, frezy, gwintownicę lub ostrza. Każdy z wymienionych podzespołów może wykonywać inne zadanie, a co najważniejsze – zmiana profilu działania nie wymaga ingerencji operatora urządzenia. Wszystko dzieje się dzięki sterowaniu komputerowemu. To na podstawie odpowiednio napisanego programu maszyna wie, jaką warstwę rodzimego materiału musi skrawać oraz w którym dokładnie miejscu należy wykonać wwiercenia o odpowiedniej głębokości. Dzięki temu proces przebiega bardzo sprawnie i szybko. Użycie tak specjalistycznych maszyn wymaga jednak zatrudnienia osób, których zadaniem jest ich obsługa.

Do podstawowych zadań osoby odpowiedzialnej za obsługę obrabiarki należy ustawianie i mocowanie narzędzi do wrzeciona oraz kontrola pracy maszyny. Dodatkowo operator powinien kontrolować jakość wyrobów i w razie konieczności zgłaszać niezgodność wytwarzanych detali z projektem lub samodzielnie wprowadzić korektę programu.