Rodzaje studni i ich zastosowanie

Kiedy pragniemy wybudować dom wybieramy działkę w najdogodniejszej dla nas lokalizacji. Nie zwracamy jednak uwagi na to, czy znajduje się tam wodociąg, który pozwoli nam swobodnie doprowadzić wodę do budynku. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ bez wody nie można się obejść. W takich przypadkach pozostaje tylko wywiercenie studni i samodzielne zaopatrzenie domu w sieć wodną.

Studnie na działce

studnieDo takiej pracy potrzebni są specjaliści, którzy będą wiedzieli jak typ studni spełni indywidualne potrzeby domowników. Na terenie działki można wybudować studnię bez pozwolenia do głębokości 3 metrów, jednak nie jest ona wystarczająca, by zapewnić stały dopływ wody. Potrzebne jest więc zezwolenie od urzędu miejsca zamieszkania, który stwierdzi, czy w tym miejscu może zostać poprowadzona taka instalacja. Studnia wiercona osiąga głębokość około 30 metrów, co pozwala na pobieranie wody cały czas, bez dodatkowych odwiertów po kilku latach. Aktualnie możliwe jest wykonanie trzech rodzajów studni, w zależności od ich wykorzystania. Są to: studnia wkręcana, kopana i wiercona. Pierwsza z nich jest tradycyjną studnią powierzchniową, którą wykonuje się poprzez wkręcanie do gruntu rury zakończonej stożkowatym ostrzem, który pozwalał osiągnąć wystarczającą głębokość.

studnieNie pozwala ona jednak poprowadzić łącza sanitarnego do domu, proces pobierania wody odbywa się ręcznie za pomocą korbki i wiaderka. Do tej pory można spotkać takie studnie na ogródkach działkowych, bądź jako dekoracje ogrodowe. Aby jednak uzyskać wodę bezpośrednio w domu trzeba wybrać między studnią kopaną oraz wierconą. Różnią się one od siebie sposobem wykonania oraz uzyskaną głębokością. Studnie kopane wykonywane są za pomocą narzędzi ręcznych, które nie pozwalają osiągnąć takie precyzji i głębokości, jak przy studniach wierconych. Przy tych drugich wydobywa się ziemię za pomocą specjalnego świdra, który pozwala sięgnąć do warstw wodonośnych i przefiltrować wodę bogatszą w składniki mineralne. Zanim podejmiemy więc decyzje o wyborze rodzaju studni warto dowiedzieć się czym one się charakteryzują oraz jaką możemy wykonać na swojej posesji. Studnie wkręcane mają wiele uroku, jednak bardziej nadają się do podlewania ogródka, niż noszenia wody w wiadrach do domu.

Najbezpieczniejszym wyborem są studnie wiercone ze względu na dużą głębokość, dotarcie do lepszej jakości wody oraz filtrowanie na wysokim poziomie. Przez wiele lat nie trzeba się martwić o to, że wody może zabraknąć. Dobrze wykonana i zabezpieczona studnia jest lepszą alternatywą, niż płacenie za dociągnięcie wody miejskiej.