Rodzaje i budowa kół zębatych

Koła zębate są kluczowym elementem budowy maszyn i urządzeń napędowych. Na rynku wyróżnia się mnóstwo rodzajów kół, które dostosowywane są do indywidualnego zapotrzebowania przedsiębiorców. Wyróżnić można między innymi koła zębate o zębach prostych, skośnych, daszkowych lub łukowych. Różni się także ich kształt, rozmiar oraz budowa.

Koła w układzie pasowym

koła zębateKoła mogą przybierać kształt walca bądź stożka. Większość zakładów korzysta jednak z formy tworzenia kół zębatych pod specjalne zamówienie. Tym sposobem mają pewność, że element w pełni sprosta zadaniu. Przyglądając się budowie koła zębatego, można zwrócić uwagę, że składają się one przede wszystkim z trzech głównych elementów. Jest to piasta, łącznik między piastą a wieńcem, a także sam wieniec, na którym znajdują się zęby. To przede wszystkim ilość zębów oraz odległość między nimi decyduje o wyborze najodpowiedniejszego. Produkt może posiadać zarówno uzębienie zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W Polsce bezproblemowo dostępne są też koła zębate wielorowkowe. Wyglądem odbiegają one od typowych kół zębatych, jednak stanowią one integralną część napędu pasowego. Tego typu koła można wykorzystać chociażby przy pasach wąskoprofilowych, jak i pasach klasycznych.

koła zębateTechnologia wykonywania kół zębatych różni się w zależności od doświadczenia i możliwości przedsiębiorstw produkcyjnych. Do produkcji wykorzystywane są różne materiały, takie jak stale węglowe, stale stopowe, żeliwa lub tworzywa sztuczne. Producenci, realizując indywidualne zamówienia, najczęściej oferują pomoc przy doborze odpowiedniej podziałki, czy ilości zębów mających znaleźć się na elemencie. Doradzą również w trakcie wyboru materiałów, w taki sposób, aby żywotność kół została zachowana na najwyższym poziomie. Ważne jest skonsultowanie się z firmą przed zakupem gotowego produktu na aukcjach internetowych. Nawet najmniejsza różnica w ilości zębów lub odległości pomiędzy nimi może skutkować wadliwym funkcjonowaniem całej maszyny. Realizacja zamówień na koła zębate najczęściej odbywa się błyskawicznie. Dostępność kół zębatych w sklepach oraz w internecie jest ogromna.

Wybór najwłaściwszego z nich powinien zostać skonsultowany z przedsiębiorstwami specjalizującymi się w ich produkcji. Dzięki temu można stworzyć koło zębate na zamówienie, zachowując przy tym odpowiednie parametry elementu. Każde koło zbudowane jest w inny sposób i nie ma możliwości stosowania ich zamiennie, dlatego że podzespoły mogą nie działać poprawnie, a w najgorszym przypadku trwale uszkodzić maszynę.