Przeciwdziałanie pożarom w instalacji fotowoltaicznej

W Polsce coraz powszechniejsze staje się korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Przemawia za tym troska o środowisko i o domowy budżet rodziny. Dzięki wiatrakom napędzanym siłą wiatru czy panelom fotowoltaicznym można zaoszczędzić na opłatach za wykorzystanie elektryczności, czy wody pitnej. Przy instalacji mikro elektrowni domowej zwraca się szczególną uwagę na bezpieczeństwo jej użytkowanie. Niewłaściwie założona PV może doprowadzić do pożaru, który ciężko ugasić.

Jakie są sposoby na podniesienie bezpieczeństwa PV?

ognioodporne instalacje fotowoltaiczne w ToruniuPanele słoneczne, jak sama nazwa wskazuje, działają, gdy padają na nie promienie słońca. W słoneczne, letnie dni, gdy instalacja jest wystawiona na duże promieniowanie, nadmiar energii jest magazynowany. Jest to bardzo ważna funkcja, gdyż w okresie zimowym lub w pochmurny dzień trudno byłoby ogrzać wodę i dom znikomą obecnością promieni. Do tego, instalacja jest ułożona szeregowo, równolegle lub szeregowo-równolegle. W ten sposób może maksymalnie wykorzystać energię pochodzącą z największej gwiazdy w Układzie Słonecznym. Poprzez przedstawione sposoby łączenia tworzy się bardzo wysokie napięcie, które się 800 V i możne być przyczyną pożaru. Ryzyko jest większe, jeżeli panele są słabej jakości lub źle podłączone. Do naturalnych zagrożeń dla instalacji fotowoltaicznej należy także uderzenie pioruna.

toruń fotowoltaika paneleTak jak losu i sił natury nie da się kontrolować, można zapobiec wybuchu pożaru poprzez odpowiednio założone panele. Nie ma wątpliwości, że tylko doświadczeni specjaliści są w stanie zamontować panele wraz z okablowaniem, ale dla najwyższego poczucia bezpieczeństwa warto poszukać najlepszych modeli paneli. Ognioodporne instalacje fotowoltaiczne w Toruniu są najwyższym gwarantem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia mieszkańców. Jednak oprócz nich dobrze by było, gdyby w pobliżu znajdowała się gaśnica proszkowa. Nie jest to wymóg wymaganych przez polskie czy unijne prawo. Jeżeli właściciel instalacji zauważy pożar PV musi niezwłocznie wyłączyć inwerter i napięcie w budynku.

Później, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa można bezpiecznie gasić pożar. Do oczywistych środków ostrożności należy niestawanie na modułach, zakaz demontażu uszkodzonych paneli bez odpowiedniego przeszkolenia oraz zabronione jest rozłączanie wtyczek umiejscowionych przy panelach. Strażacy, którzy wiedzą jak poprawie obchodzić się z prywatną elektrownią domową i firma zajmująca się na co dzień są gwarantami dopełniającymi bezpieczeństwo ognioodpornych instalacji fotowoltaicznych.