Projektowanie ogrodów – Śląsk i ochrona przed szkodnikami

Szkodniki takie jak krety, ślimaki, mszyce czy inne potrafią skutecznie nam zepsuć nasz piękny ogród. Nasze plony zostaną zjedzone lub też uschną. Tak czy inaczej, czeka nas wtedy walka jeśli chodzi o usunięcie nieproszonych gości z naszego ogrodu.

Projektowanie ogrodów – Śląsk powinno być otwarte

projektowanie ogrodów - ŚląskByć może będą nawet konieczne silne środki chemiczne, bo usunie co prawda szkodniki, ale też może niekorzystnie wpłynąć na kondycję roślin. Dlatego też projektowanie ogrodów – Śląsk powinno również zakładać ochronę przed szkodnikami. Najłatwiej jest sobie poradzić z kretami. Przed zasianiem trawnika należy zamontować pod ziemią specjalna siatkę przeciw kretom. Może być ona zamontowana poziomo, wtedy krety nie wyjdą na powierzchnię tworząc kretowiska, albo pionowo, wtedy w ogóle nie wejdą na naszą działkę. Gorzej jest, jeśli chodzi o inne szkodniki. Zakładanie ogrodów owocowych prawie zawsze wiąże się z obecnością ptaków, które chętnie połaszą się na nasze owoce. Szczególnie wiśnie i czereśnie są popularne wśród szpaków. Dobrze odstraszą je hałasujące elementy na drzewach, takie jak butelki czy puszki wypełnione kamieniami. Zapewne sprawdzi się też klasyczny strach na wróble. Gorzej będzie się nam pozbyć ślimaków. Szczególnie deszczową porą wychodzą one na powierzchnię i chętnie zjadają nasze rośliny, takie jak maliny, truskawki, kapusta, sałata, czy inne.

Można je zwalczyć naturalnymi metodami, na przykład ustawiając kubeczki z piwem w ziemi. Ślimaki zwabione zapachem będą tam wpadać, a my się ich pozbędziemy. Są również środki chemiczne przeciw ślimakom.