Profesjonalne termoizolacje metodą natryskową

Wśród nowoczesnych metod termoizolacji budynków wymienia się wykonywanie izolacji natryskowej. Jest to możliwe dzięki produktom takim jak piany poliuretanowe, które są aplikowane właśnie poprzez rozpylanie. Taka piana znajduje się w niewielkim pojemniku i ma postać spray’u.

Izolacje natryskowe bez mostków termicznych

izolacje natryskoweDopiero w kontakcie z powietrzem i nawierzchnią, piana zaczyna się spulchniać, w efekcie czego otrzymujemy solidną, spójną warstwę, bez żadnych łączeń. Dlatego właśnie izolacje natryskowe są tak skuteczne, ponieważ w odróżnieniu od materiałów, które muszą być ze sobą łączone metodami mechanicznymi, pianka PUR nie pozwala na wytworzenie się jakiegokolwiek mostka termicznego – jest całkowicie szczelna. To sprawia, że termoizolacja metodą natryskową może być wykorzystywana nie tylko do ścian, ale także do fundamentów oraz do wykonania powłoki uszczelniającej dach. Zwolennicy tej metody ocieplania potrafią z marszu wymienić szereg jej zalet. Po pierwsze (oprócz wspomnianej już całkowitej szczelności i braku mostków termicznych), jest to wytrzymałość takiej powłoki. Potrafi ona wytrzymać wiele lat bez konieczności poprawy. Po drugie, istotną zaletą jest szybkość przeprowadzenia takiej aplikacji pianki PUR.

izolacje natryskoweTermoizolacja za pomocą innych metod potrafi sporo trwać – nakładanie poszczególnych płyt styropianowych czy płyt z wełny mineralnej zajmuje cenny czas, który moglibyśmy spożytkować w inny sposób. Natomiast aplikacja pianki PUR to chwila moment. Dzięki tej szybkości wykonania można skrócić przebieg prac. Aby jednak taka aplikacja była możliwa, konieczne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu – kompresora, węża oraz pistoletu. To urządzenie jest jednak drogie, dlatego osoby prywatne rzadko kiedy mogą sobie na to pozwolić (zresztą nie opłaca się kupować urządzenia po to, żeby użyć go jednorazowo lub raptem kilkukrotnie). Z tego względu usługa izolacji natryskowej jest realizowana przez wiele doświadczonych firm budowlanych. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na to, czy dana firma wykorzystuje wysokiej jakości piankę poliuretanową, a nie niesprawdzone zamienniki. Tylko dobry produkt zapewni nam szczelną izolację, jakiej oczekujemy.

Konkludując temat, mechaniczne metody ocieplania budynków powoli będą odchodzić w niepamięć, ponieważ nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie o wiele lepszych sposobów – bardziej efektywnych i przynoszących lepszy efekt końcowy. Do takich sposobów należy właśnie izolacja natryskowa, która powoli zdobywa coraz większą popularność i z pewnością trend ten będzie się utrzymywał.