Po co stosuje się chlor w basenach?

Żeby woda w basenie pozostała bezpieczna dla zdrowia, konieczne jest regularne jej czyszczenie środkami chemicznymi, a także zapewnienie odpowiedniej filtracji. Każdego dnia w basenach kąpią się dziesiątki osób – nie sposób dopilnować tego, żeby każdy właściwie dbał o higienę, nie sposób ustrzec też basen przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy po prostu brud.

Chlor uzdatniający wodę

chlor do basenuNawet jakość powietrza ma wpływ na czystość wody basenowej, dlatego konieczne jest stosowanie specjalistycznych metod, które pozwalają utrzymać ciecz we właściwej jakości. Jedną z technik jest montowanie odpowiednich filtrów, które, pompując wodę, przepuszczają ją przez materiał, na którym zatrzymują się największe zanieczyszczenia. Z kolei do usuwania mikroelementów stosuje się odpowiednią chemię, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, bakterii i glonów mogących stanowić zagrożenie dla naszej skóry – wywołują one rozmaite alergie, a nawet poważne choroby, dlatego warto dbać o ich regularne usuwanie, a także podejmować wszelkie działania prewencyjne. Oczyszczanie basenu może przebiegać na dwa różne sposoby – przy wykorzystaniu aktywnego tlenu lub za pomocą chloru. Ten ostatni jest znacznie skuteczniejszy, dlatego stosuje się go częściej. To właśnie stąd wynika specyficzny zapach panujący na wszystkich basenach. Chlor można zakupić w różnych postaciach – w granulacie, w tabletkach oraz w płynie.

chlor do basenuZe względów czysto praktycznych najczęściej wybieranym rodzajem jest chlor do basenu w tabletkach – pozostałe dwa wymagają odmierzenia odpowiedniej ilości substancji, podczas gdy tabletki aplikuje się po prostu w liczbie odpowiadającej pojemności basenu. Wszystkie z tych środków występują w stężeniu pięćdziesięciu sześciu procent chloru, co jest wartością optymalną dla przeprowadzenia oczyszczania basenu. Tabletki stosuje się około jednego razu w tygodniu – to w zupełności wystarczy na użytek domowy. Na większych pływalniach, które są znacznie bardziej eksploatowane, zaleca się jednak aplikowanie dwóch dawek tygodniowo. Działanie chloru ma na celu nie tylko utrzymanie czystości, ale także zapewnienie prawidłowego poziomu pH wody.

Wartością optymalną dla naszej skóry jest pH wynoszące około 7,2-7,4. odczyn zasadowy (poniżej tej wartości) oraz odczyn kwaśny (powyżej tej wartości) może się okazać niebezpieczny dla zdrowia i wywoływać podrażnienia, a nawet groźne choroby. Dla osiągnięcia lepszych efektów w utrzymaniu odpowiedniej czystości oraz stężenia pH w basenach stosuje się również specjalistyczne środki chemiczne odpieniające i klarujące wodę.