kontakt@salut.com

Okna drewniane czy plastikowe – co wybrać?

Decyzja o rodzaju okien, które mają zostać zamontowane często nastręcza sporo trudności. Okna są ważnym elementem wyposażenia domu, dlatego warto zastanowić się i przeanalizować wszystkie za i przeciw zarówno okien drewnianych, jak i plastikowych.

Wybór okien

Okna drewnianeDobór surowca, z którego wykonane będą okna w naszym domu, jest niezwykle ważny, dlatego dobrze jest poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z cechami okien plastikowych i drewnianych. Okna z PCV są zdecydowanie popularniejsze, głównie ze względu na cenę, a ich udział na rynku to aż 38%! To sprawia, że wybór tych produktów na rynku jest ogromny, a my mamy możliwość perfekcyjnego dopasowania ich pod nasze potrzeby bez długiego czasu oczekiwania na realizację. Duży popyt ma jednak również swoje wady – na rynku działa ogrom firm zajmujących się produkcją i sprzedażą okien plastikowych, więc i szansa na trafienie słabego jakościowo wyrobu jest dość duża. Wielką zaletą okien z PCV jest również fakt, że mimo braku szczególnych wskazań do pielęgnacji są odporne na wodę oraz różne substancje chemiczne. Ogromną wadą okien plastikowych jest fakt, że po uszkodzeniu nie da się ich naprawić a także usztywniają konstrukcję więźby dachowej gorzej z nią współpracując.

Okna drewnianeOkna drewniane natomiast świetnie współdziałają z więźbą, a także ładnie współgrają z innymi drewnianymi elementami domu. Okna z drewna to zaledwie 15% rynku stolarki otworowej – są one traktowane jako towar luksusowy, dlatego trudniej trafić na niedokładnie wykonany czy też wadliwy produkt. Producent sprzedający okna drewniane jest świadomy, jak ważny jest każdy klient i nie wykonuje okien masowo na taką skalę, dzięki czemu mamy gwarancję dobrej jakości. Niestety za wysoką jakością zwykle idzie również wyższa cena. Okna drewniane, mimo że droższe, posiadają swoje nieocenione zalety, jak na przykład to, że są szczelne, ciepłe i wykazują wysoki stopień termoizolacji. Drewno jest materiałem, który wymaga pielęgnacji co kilka lat, jednak dzięki temu okna służyć mogą nawet do 90 lat, czyli ponad dwa razy dłużej niż okna z plastiku. Okna z drewna można naprawiać, a drobne zarysowania czy uszkodzenia można usunąć samemu. Dokonując wyboru o materiale, z którego wykonane będą nasze okna, należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy obu surowców. W dużej mierze decyzja zależeć będzie od naszych potrzeb oraz funduszy, jakimi dysponujemy.

Z pewnością warto udać się zarówno do producenta okien drewnianych, jak i plastikowych i zobaczyć ich realizacje. Często produkt zobaczony na żywo zmienia perspektywę i ułatwia podjęcie decyzji o kupnie jednej z dwóch opcji.

Close Menu