kontakt@salut.com

Ogrodzenia ażurowe i pełne na placu budowy

Plac budowy to miejsc, gdzie zachowanie bezpieczeństwa ma szczególne znaczenie. Świadczą o tym chociażby szczegółowe oraz skrupulatne przepisy bhp na temat prac budowlanych. Decyduje o tym przede wszystkim charakter wykonywanych czynności oraz materiałów, które są tam stosowane. Większość z nich to profesjonalne sprzęty, które mają spore rozmiary oraz wagę.

Ogrodzenie konkretnej przestrzeni

ogrodzenia placu budowyZwiększa to ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Dlatego przestrzeganie przepisów oraz zaleceń jest tak ważne. Dotyczą one nie tylko samego placu budowy oraz pracowników, ale również osób postronnych, które mogłyby się znaleźć w jego pobliżu. Muszą zostać zapewnione odpowiednie warunki, eliminujące zagrożenia i wypadki. Główne założenia zostały zawarte kilku aktach prawnych, wśród których można wymienić przepisy Prawa budowlanego, Kodeksie pracy oraz w konkretnych rozporządzeniach ministra infrastruktury. Podstawową kwestią o której należy pamiętać jest należyte ogrodzenie placu budowy. Jego wysokość powinna wynosić minimum półtora metra. Ważne jest także, aby ogrodzenie znajdowało się w odpowiedniej odległości od innych budynków. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, gdy placem budowy jest niewielka przestrzeń w zwartej zabudowie miejskiej. Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrodzeń budowlanych. Należy pamiętać, że takie ogrodzenie składa się z kilku elementów, do których można zaliczyć panele, stopy oraz złączki.

ogrodzenia placu budowyPodstawowy podział zakłada, że możemy wyróżnić ażurowe ogrodzenia placu budowy oraz ogrodzenia pełne. Obydwa typy cieszą się dużą popularnością. Każdy z nich jednak znajduje zastosowanie w innych okolicznościach. Pierwszy typ wyróżnia się szybkością oraz prostotą montażu. Są znacznie skutecznym oraz błyskawicznym sposobem na tymczasowe oddzielenie placu budowy od reszty przestrzeni. Stosowane są najczęściej poza miastem oraz tam, gdzie ogrodzenie nie może ograniczać widoczności dla ruchu drogowego. Ogrodzenia ażurowe są wykonywane z wytrzymałych oraz solidnych materiałów. Całość ustawiana jest na betonowych podporach oraz w razie potrzeby wzmacniana zastrzałami bocznymi. Drugi typ, czyli ogrodzenia pełne realizuje się głównie w miastach, przy ulicach o dużym natężeniu ruchu. Mogą osiągać wysokość do trzech metrów. Dodatkowe zabezpieczenie przed silnym wiatrem stanowią podpory boczne.

Ogrodzenia stosowane na placach budowy są nie tylko wymagane przez prawo, ale także pełnią szereg innych funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest oddzielanie określonych przestrzeni od siebie oraz zwiększają bezpieczeństwo osób, które pracują na budowie oraz tych, którzy w określonym czasie mogą się znaleźć w jego pobliżu.

Close Menu