Najważniejsze zasady budowania domów energooszczędnych cz. 3

Dobrze zaizolowany dom energooszczędny potrzebuje niewielkich, w stosunku do tradycyjnych budynków, ilości ciepła i energii. W takiej sytuacji zasadną będzie inwestycja w bardziej ekologiczne metody ogrzewania domu oraz wykorzystanie ogrzewania niskotemperaturowego, które w zupełności wystarczy do utrzymania właściwej temperatury w budynku.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii zwiększa efektywność energetyczną domu, a równocześnie sprawia, że zmniejsza się do minimum emisję do środowiska szkodliwych substancji. Do ogrzewania domów energooszczędnych wykorzystuje się zwykle kotły na biomasę, kominki oraz pompy ciepła. Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w cieplejszym okresie roku wystarczają kolektory słoneczne, a źródłem energii elektrycznej może być np. elektrownia wiatrowa. Takie rozwiązania zapewniają też domowi większą autonomię i dzięki nim awaria prądu nie będzie odczuwalna.

Ważną metodą zmniejszania zużycia energii jest wentylacja mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna powoduje duże straty ciepła, a przy tym w dobrze zaizolowanych domach jest nieskuteczna – w starszym budownictwie z nieszczelną stolarką okienną pewien poziom wentylacji był utrzymywany przez cały czas, jednak lepsze materiały sprawiają, że dom potrzebuje stale zapewnianego dopływu świeżego powietrza. Rekuperator nie tylko je dostarcza i wymienia całkowicie w ciągu 2-3 godzin, ale także odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i wody użytkowej, aby wykorzystać je do ogrzania świeżego powietrza i wody. Do tego, dzięki czyszczeniu i nawilżaniu powietrza, wentylacja mechaniczna zapewnia korzystny i stały mikroklimat.

Kolejną rzeczą ważną w oszczędzaniu energii jest wybór odpowiednich energooszczędnych urządzeń. Dotyczy to nie tylko oświetlenia i AGD, ale także urządzeń pobierających wodę. Dobry wybór zagwarantuje niższe rachunki, które można dodatkowo obniżyć nabierając zdrowych dla portfela nawyków, takich jak gaszenie światła po wyjściu z pokoju, nie zostawianie włączonych urządzeń, z których akurat nie korzystamy, branie krótkiego prysznica zamiast długiego lub kąpieli w wannie czy odłączanie od prądu urządzeń, które działają w trybie czuwania – w jego czasie zużywają bardzo duże ilości energii.