kontakt@salut.com

Najważniejsze zasady budowania domów energooszczędnych cz. 2

Dom energooszczędny musi zostać zbudowany według dość ściśle określonych reguł. Poniżej przedstawiam kolejne zasady, którymi należy się kierować przy jego projektowaniu i budowie.

Układ domu powinien zostać tak zaplanowany, aby pomieszczenia mieszkalne i te, w których przebywa się najczęściej znajdowały się od cieplejszej, południowej strony, gdzie zostaną naturalnie dogrzane przez ciepło słoneczne. Pomieszczenia po północnej stronie powinny pełnić funkcje pomocnicze – może być to garaż, spiżarnia, schowek lub garderoba – aby można było utrzymywać w nich nieco niższą temperaturę. Dla ograniczenia strat ciepła można zrezygnować w nich z okien.

Okna należy wybrać kierując się ich współczynnikiem przenikania ciepła U, który powinien być jak najniższy. Zapewniają to dobrze zaizolowane okna 2- i 3-szybowe. Dzięki nim można ograniczyć straty ciepła nawet o 40%. Duże okna można umieszczać po stronie południowej, gdzie straty ciepła może zrównoważyć zysk z nasłonecznienia, pozostałe powinny być mniejsze, a po stronie północnej najlepiej zupełnie zrezygnować z okien jeśli jest to możliwe.

Doskonała izolacja cieplna musi charakteryzować również wszystkie przegrody budowlane – podłogę na gruncie, dach, zewnętrzne ściany, ponieważ to przez nie ucieka nawet połowa ciepła. Ważna jest nie tylko grubość izolacji, ale także przede wszystkim jej jakość. Niektóre materiały mogą pozwolić na wykonanie izolacji znacznie cieńszej niż w przypadku innych, zachowując przy tym taki sam lub nawet niższy współczynnik przenikania ciepła.

Ponieważ każdy łańcuch jest tak mocny, jak mocne jest jego najsłabsze ogniwo, nawet najlepsze materiały nie pomogą, jeśli projekt nie założy likwidacji mostków cieplnych. Choć wyeliminowanie wszystkich może okazać się niemożliwe, to jednak warto postarać się o maksymalne ograniczenie ich ilości. Nakład środków na to wyrówna się bez trudu przez oszczędności, które to zapewni.

Dobry projekt i materiały nie wystarczą, jeśli zawiedzie firma budowlana. Lepiej postawić na sprawdzonych, doświadczonych pracowników, którzy dobrze wiedzą, co robią. Pozorne oszczędności jakie zapewni wybór najtańszych usług zemszczą się, gdy niepoprawnie wykonane elementy sprawią, że dom będzie miał duże straty ciepła. Domy energooszczędne są znacznie bardziej wymagające niż tradycyjne – o tym nie można zapominać.

W kolejnym wpisie opiszę kwestie związane z pozyskiwaniem, odzyskiwaniem i dalszym oszczędzaniem energii.

Close Menu