Najważniejsze zasady budowania domów energooszczędnych cz. 1

Domy energooszczędne w założeniu tracą niewiele energii cieplnej dzięki znakomitej izolacji, a przy tym odzyskują ją na bieżąco i część pozyskują z odnawialnych źródeł energii. Poniżej przedstawiam najbardziej istotne zasady, którymi należy się kierować projektują i budując dom energooszczędny.

Podstawę stanowi wybór odpowiedniej działki. Ze względu na różne wymogi dom powinien stanąć na działce o szerokości przynajmniej 25 m, możliwie płaskiej lub nachylonej na południe. Wjazd powinien znajdować się od strony wschodniej lub północnej. Na działce powinny znajdować się drzewa, zwłaszcza w jej północnej części, ponieważ osłonią one budynek przed zimnymi wiatrami, a latem dadzą cień.

Kolejnym ważnym punktem jest lokalizacja według stron świata, która pozwoli na bierne ogrzewanie domu energią słoneczną. Część mieszkalna budynku powinna wychodzić na południe, z tej strony znajdzie się też największa liczba okien.

Zwarta bryła budynku, z jak najbardziej ograniczoną liczbą wykuszy, lukarn i przegród, które powodują spore straty ciepła. Dom powinien być prosty, najlepiej piętrowy, ponieważ wówczas powierzchnia dachu jest mniejsza w stosunku do powierzchni użytkowej. Przegrody mogą jednak znajdować się od strony południowej, jeśli zysk ciepła od nasłonecznienia będzie większy niż jego straty.

Duże znaczenie ma również dach. Prosty, jedno- lub dwuspadowy, by ograniczyć straty ciepła. Najlepiej sprawdza się dach jednospadowy, który pozwala na zwiększenie powierzchni ściany południowej, ogrzewanej przez słońce.

Szklane przybudówki oraz oszklone tarasy od strony południowej zadziałają jak kolektory słoneczne, ogrzewając powietrze wewnątrz domu, a przy tym będą stanowiły zgrabne urozmaicenie bryły budynku.