kontakt@salut.com

Choć wydawać by się mogło, że instalacje elektryczne, które zakładamy przy budowie domu, będą nam służyć już zawsze – rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Według specjalistów, techniczna sprawność instalacji elektrycznej jest zachowana przez około 30 lat.

Różnice między starymi a nowymi instalacjami

instalacje elektryczneOznacza to, że – jeżeli nastąpiły zmiany w przepisach czy też technika rozwinęła się na tyle, że wykorzystywane są lepsze i bardziej bezpieczne rozwiązania – stara instalacja elektryczna powinna zostać zmodernizowana w celu przystosowania jej do nowych wymagań. Przykładowo, przed 1995 rokiem w instalacjach stosowano przewody z żyłami aluminiowymi – po latach zrozumiano, że używając ich, straty energii są o wiele wyższe niż w przewodach wykonanych z miedzi. Ponadto przewody aluminiowe charakteryzuje mniejsza trwałość i częstsze uleganie awariom, co nie jest pożądane ze względów bezpieczeństwa. Dlatego współcześnie zakłada się instalacje oparte na przewodach miedzianych. Warto zwrócić uwagę także na to, że aparatura łączeniowa i zabezpieczająca mogła stać się po prostu przestarzała. Jeśli mamy więc w mieszkaniu instalację elektryczną wykonaną jeszcze przed drugą połową lat 90., warto pomyśleć o jej modernizacji.

instalacje elektryczneJeśli chodzi o profesjonalne instalacje elektryczne – Szczecin jest miastem, w którym ludzie często korzystają z tak zwanego pogotowia elektrycznego, czyli z fachowych usług doświadczonego elektryka, świadczonych o każdej porze dnia. W razie awarii można szybko zadzwonić po pomoc. Decydując się na modernizację instalacji, robimy to przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Poprawnie zamontowana nowoczesna instalacja zapobiega dużym stratom energii, a także nie dopuszcza do przeciążeń przewodów, które z kolei mogłyby doprowadzić do pożaru. Nie ma mowy także o ułamaniach przewodów w zaciskach, gdyż współcześnie stosowane przewody miedziane charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością i trwałością. Nowoczesne instalacje elektryczne składają się z dużej liczby obwodów odbiorczych, jak i wydzielonych, a także dużą liczbą gniazd wtyczkowych – w kuchni jest to od 7 do 9 gniazdek, w pokojach – 3-5. Ponadto standardem są wyłączniki różnicowo-prądowe, które pełnią rolę zabezpieczeń przeciwporażeniowych.

Z pewnością osoby niedoświadczone i niezwiązane zupełnie z branżą elektryki, mogą nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, jak wzrósł poziom techniki w ciągu tych kilkunastu lat i że – w związku z tym – warto pomyśleć o wymianie instalacji elektrycznej na nowoczesną, która zapewni domownikom całkowite bezpieczeństwo użytkowania.

Close Menu