kontakt@salut.com

Maszyny wytrzymałościowe w firmie

Badania wytrzymałościowe są niezbędne do tego, aby ocenić jakość metalu – sprawdzić, czy jego właściwości techniczne całkowicie zgadzają się z wcześniej przyjętymi parametrami. Aby badanie przebiegło poprawnie i dało rzetelne wyniki, musi być przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Firmy muszą zadbać o właściwie przygotowane stanowisko do badań wytrzymałościowych.

Miejsce do przeprowadzania badań wytrzymałościowych

maszynaPodstawowe miejsce w nim zajmuje oczywiście maszyna wytrzymałościowa. Musi ona posiadać odpowiedni układ sterujący oraz kompatybilny z nim program komputerowy, który umożliwi przetwarzanie wyników. To, jak dokładne będą badania, zależy właśnie od oprogramowania sterującego – w zależności od ustawień, będziemy mogli bowiem określić nie tylko siłę, ale też szybkość jej przyrostu oraz na przykład prędkość wysuwu. Ponadto można wybrać konkretny czas próby oraz zwrot siły. Wyniki pojawiają się na ekranie komputera w postaci wykresów czasowych oraz wykresów odkształcenia. Najczęściej wybierana przez firmy jest maszyna wytrzymałościowa cena której znajduje się wśród średnich cen. Przy takich urządzeniach można już być pewnym, że jakość badań będzie przeprowadzona na najwyższym poziomie, co sprawi, że uzyskamy rzetelne wyniki.

maszynaPrzy tym taka maszyna bardzo rzadko ulega awariom – wydaje się więc, że nie ma po co przepłacać i kupować droższego modelu, skoro model ze średniej półki doskonale daje sobie radę. oczywiście bardzo wiele zależy od zastosowanych podzespołów, wśród których wymienić można różnego rodzaju czujniki – na przykład czujnik tensometryczny, którego głównym zadaniem jest pomiar sił rozciągających oraz ściskających – sprawdza się jednak jedynie w próbach statycznych, w odróżnieniu od czujników kontrolujących badania dynamiczne. Przed pierwszym zastosowaniem maszyny wytrzymałościowej, powinniśmy pamiętać o tym, aby odpowiednio skalibrować poszczególne czujniki – tylko w ten sposób zyskamy miarodajne wyniki. Powinna więc to zrobić osoba doświadczona, która ma na co dzień do czynienia z takimi maszynami. Należy też pamiętać o odpowiednim umieszczeniu maszyny – w bezpiecznym miejscu, aby spełniać wszystkie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Każda firma musi mieć na uwadze to, aby posiadać osobę zajmującą się sprawami technicznymi – awarie zdarzają się rzadko, ale jeśli to się dzieje, to należy pamiętać o możliwości porażenia prądem elektrycznym (w końcu jest to maszyna wymagająca źródła energii), dlatego wszelkie naprawy powinny wykonywać jedynie osoby doświadczone. W końcu to bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Close Menu