kontakt@salut.org.pl

Kominki cz. 1

Wkład kominkowy czy kominek z otwartym paleniskiem?

Oba rodzaje kominków sprawdzają się jako efektowne źródło ciepła. Kominek zawsze staje się centrum pomieszczenia, nadaje mu wyjątkowego charakteru i ciepła, nawet w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Jednak planując kominek we własnym domu należy dobrze przemyśleć jego projekt i cel, jakiemu ma służyć: czy będzie źródłem ciepła zaledwie kilka razy do roku, pełniąc głównie funkcje dekoracyjną, czy też ma stanownić stałe uzupełnienie ogrzewania. Jeśli celem kominka ma być wyłącznie upiększenie pomieszczenia, to lepszym rozwiązaniem może okazać się biokominek.

palenisko kominek

Jeśli chodzi o walory użytkowe, otwarte palenisko zupełnie się nie sprawdza. Straty ciepła są bardzo duże, do tego jest ono nierównomiernie rozprowadzane – w pobliżu paleniska jest gorąco, pozostałe pomieszczenia są zimne. Do tego salon z takim kominkiem zamienia się w kotłownię jeszcze szybciej niż w przypadku wkładu kominkowego, ponieważ trudno utrzymać czystość nie tylko w pobliżu paleniska, ale w całym pokoju. Wymaga też regularnego dokładania drewna, przez co na dłuższą metę przyjemność użytkowania zmienia się w przykry obowiązek. Istotne jest również, że niewłaściwie zaprojektowany kominek będzie grzał bardzo słabo, a dym będzie cofał się do pomieszczenia.

Wkład kominkowy wypada na tym tle znacznie lepiej – czas spalania to nawet kilkanaście godzin przy ograniczonym dostępie powietrza, a zamknięcie komory spalania pomaga w utrzymaniu porządku w domu.

Taki kominek może służyć do ogrzewania całego domu, choć sprawdza się jako okazjonalne lub pomocnicze źródło ciepła, a nie jedyne. Tak jak w przypadku tradycyjnego kominka i tutaj konieczność nieustannego kominekdokładania opału i sprzątania okolicy jest zasadniczą wadą. Kominek może ogrzewać dom poprzez system kanałów powietrznych lub po połączeniu z płaszczem wodnym i centralnym ogrzewaniem.

Close Menu