Kolejność świątecznych porządków

Świąteczne porządki najlepiej zaczynać w listopadzie, do przeglądu szaf i szafek, aby pozbyć się niepotrzebnych, nieużywanych rzecz. Z tej okazji dobrze jest umyć wnętrza mebli i półki, zanim na powrót coś w nich ułożymy. Jeśli jednak panuje w nich względny ład, takie porządki może rozpocząć teraz, już w grudniu.

Gruntowne porządki pochłaniają bardzo dużo czasu, dlatego początek grudnia to ostatni dzwonek, żeby się za nie zabrać. Porządki zaczynamy od najrzadziej wykonywanych prac – odkurzania kurzy z sufitów i ścian szczotką owiniętą suchą szmatką, czyszczenia kaloryferów i trudno dostępnych miejsc. Przy okazji porządków w szafach można je przesunąć, aby wyczyścić podłogę i zakamarki, które nie są zwykle dostępne. Potem następuje pora na czyszczenie tapicerki i pranie dywanów, mycie lamp i okien, czyszczenie różnych bibelotów, odkurzenie książek oraz pranie firan, zasłon i rolet. Okna, dywany i podłogi będą wymagały odkurzenia i przetarcia tuż przed samymi świętami, ale łatwiej jest wyczyścić same dość czyste szyby niż szorować również okiennice, oraz odkurzyć niezbyt zabrudzony dywan niż prać go na dwa dni przed Wigilią.

Po pokojach przychodzi pora na kuchnię. To również odpowiedni moment na gruntowne porządki i ponowne ułożenie zawartości szafek. Przy okazji można się zorientować, gdzie są wszystkie najrzadziej używane półmiski, miseczki czy kieliszki oraz umyć je zanim będą potrzebne. Dwa tygodnie przed świętami to ostatnia chwila na szorowanie piekarnika, czyszczenie lodówki i rozmrożenie zamrażarki, ponieważ wkrótce się zapełnią i będą znacznie bardziej potrzebne, więc takie prace będą już utrudnione.

Na tydzień przed świętami można dokładnie wyczyścić i, gdy jest to potrzebne, lakierować lub pastować, wszystkie powierzchnie „płaskie” – drzwi, podłogi, parapety, lustra. W tym momencie można wrócić do okien i umyć ponownie szyby. Jest to też odpowiednia pora na wyszorowanie łazienki i odświeżenie fug (wybielone będą wyglądać jak nowe), tak aby ewentualne zabrudzenia dało się usunąć w kwadrans.

Po skończeniu gruntownych porządków na około tydzień przed świętami, zostaje kilka dnia na spokojne gotowanie i pieczenie, a także świąteczne dekoracje. Odświeżanie wnętrz, to znaczy np. przetarcie kuchenki, armatury czy umycie podłogi to zajęcie na ostatni lub przedostatni przedświąteczny wieczór. Nie zajmie to wiele czasu i nie będzie wymagało dużej dokładności po wcześniejszych porządkach.

mycie podłogi mycie blatu