Kilka słów o instalacjach grzewczych

Latem niewiele osób martwi się tematem ogrzewania. W końcu słońce zapewnia nam optymalną temperaturę, więc zarówno w domu, jak i na zewnątrz będzie nam ciepło. Jednak im bliżej zimy tym bardziej kwestie związane z ogrzewaniem stają się nam bliskie. Podczas budowy domu trzeba przemyśleć wszystko, od pieca, przez kaloryfer, po izolacje.

Instalacje grzewcze w wersji wydajnej

instalacje grzewczeOd czego zacząć? Na pewno sercem instalacji musi być kocioł, piec, pompa. Wybór jest bardzo duży. Są urządzenia na paliwo stałe (węgiel, koks i inne), na olej, zasilane energią elektryczną (pompy ciepła, ogrzewanie na podczerwień). Niektóre z nich są montowane nawet w gruncie, a nie w kotłowni, to właśnie pompy ciepła. Kotły gazowe są za to na tyle małe, że instaluje się je nawet w kuchni, czy w łazience. Nowoczesne instalacje grzewcze powinny być wydaje i zapewniać ciepło w całym domu, nawet przy najgorszych mrozach. Podczas wyboru kotła czy pieca powinno się wziąć pod uwagę warunki domowo-ogrodowe. Nie wszędzie da się zainstalować gruntowe pompy ciepła, a w małym domu wielki piec na węgiel nie będzie się mieścił. Kolejne kwestie to oczywiście wydajność urządzeń, gwarancja, niezawodność, łatwość obsługi. Choć nie oszukujmy się, cena także ma kluczowe znaczenie, jednak instalacje grzewcze to inwestycja na lata.

instalacje grzewczeDo pieca powinno się dobrać kaloryfery, jak również ogrzewanie dodatkowe. Może to być ogrzewanie podłogowe, jak również grzejniki na podczerwień. Te ostatnie mogą stanowić również główne źródło ciepła. Ogrzewanie zamontowane w podłodze może być w kuchni, na korytarzach, czy w łazience. Wszędzie tam, gdzie nie ma opcji by zamontować grzejnik z powodu braku miejsca. Nowością jest ogrzewanie ścienne, jest jednak niewiele firm, które się tym zajmują. Nawet wybierając najdoskonalszy i najbardziej wydajny piec cała nasza praca pójdzie na marne, jeśli dom nie będzie należycie zaizolowany. Poza wełną mineralną i styropianem warto rozważyć natrysk pianki poliuretanowej. Izolacja powinna dotyczyć całości budynku, od fundamentu po dach, bo ciepło może ,,uciekać” zewsząd. Zakładaniem instalacji grzewczych zajmują się profesjonaliści, ponieważ tylko osoby z doświadczeniem są w stanie wykonać wszystko zgodnie z przyjętymi standardami budowlanymi.

Całość musi być dobrze podłączona, szczelna, bo wykonanie czegoś źle będzie skutkować nie tylko niedostatecznym grzaniem, ale także niebezpiecznymi sytuacjami. Warto jest pomyśleć o tym, by nasz dom zapewniał przyjemne ciepło przez cały rok, bez strat energii, bez mostków termicznych i bez przepłacania.