Kilka słów o domach pasywnych

Dom pasywny to dom, który zużywa bardzo mało energii, odpowiadający standardom NF15. Oznacza to, że roczne zużycie energii nie będzie przekraczać 15 kWh/m2 rok – budynek potrzebuje maksymalnie 1,5 l oleju opałowego na m2 na rok, dlatego nazywa się go 1,5 litrowym.

Dom pasywny jest wyjątkowo szczelny i ma znikome straty ciepła. Jest to możliwe dzięki dopracowanej konstrukcji, trosce o szczegóły w czasie budowy i wykończenia budynku, wykorzystaniu elementów o wysokiej akumulacji ciepła, szczelnych okien i znakomitej izolacji. Wykorzystuje głównie pasywne źródło ciepła jakim jest energia słoneczna, dostarczana do domu przez okna po jego południowej stronie. Dodatkowo dom wykorzystuje wentylację mechaniczną i dzięki rekuperacji może odzyskać i ponownie wykorzystać ciepło pochodzące ze zużytego powietrza i wody. Dzięki temu nie trzeba otwierać okien, a powietrze w pomieszczeniach jest czyste i świeże przez cały rok. Dodatkowe sposoby dogrzewania domu wykorzystuje się tylko zimą w przypadku mrozów. Do tego wykorzystuje się np. pompy ciepła. Latem ciepłą wodę użytkową można ogrzać dzięki ogniwom fotowoltaicznym, a energii może dostarczać niewielka elektrownia wiatrowa, dzięki czemu mieszkańcy będą uniezależnieni od dostaw prądu.

Choć koszt eksploatacji i użytkowania domu pasywnego jest bardzo niski, to jego cena sprawia, że inwestycja zwraca się nawet po kilkudziesięciu latach. Dom pasywny potrzebuje ogromnych ilości izolacji, specjalnych okien i drzwi, a koszty podwyższa również instalacja rekuperatora i dodatkowego źródła ciepła, np. pompy ciepła.