Jaka powinna być odpowiednia hala magazynowa?

Przechowywanie wielu wyrobów przedsiębiorstw przemysłowych wymaga zapewnienia odpowiednich warunków składowania. Kiedy zakład zajmuje się produkcją elementów, których składowanie w magazynach otwartych jest niewskazane, zalecane jest zaadaptowanie części budynku na magazyn. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na wykonanie hal, w których są składowane materiały.

Hala magazynowa ze stali

hale magazynowe	Po jakie rozwiązania sięgają inwestorzy, aby odpowiednio zabezpieczyć potrzebne do produkcji materiały oraz gotowe wyroby? Rodzaj zabudowy jest głównie uwarunkowany tym, jakie materiały będą składowane wewnątrz pomieszczeń. Hala magazynowa powinna zostać wykonana w takiej technologii, która pozwoli na stworzenie oraz utrzymanie danych warunków środowiskowych, bez większych nakładów finansowych. Ze względów ekonomicznych oraz warunków atmosferycznych panujących w Polsce, wielu architektów i inwestorów decyduje się na wzniesienie hali ze ścianami z płyty warstwowej. Tego rodzaju rozwiązania kwalifikują się do grupy budynków izolowanych termicznie – ma to podwójnie pozytywny wpływ na obiekt. Po pierwsze, w czasie zimy ciepło nie ucieka tak szybko z pomieszczeń, natomiast wewnątrz lata nie nagrzewa się ono tak szybko, jak w przypadku konstrukcji nieizolowanych. Ze względu na to, że okładzina wykonana z płyt warstwowych PUR lub PIR jest stosunkowo ciężka, konstrukcja nośna hali jest dość droga i skomplikowana.

hale magazynowe	Producenci oferujący hale magazynowe znaleźli więc alternatywę dla tego rozwiązania, oferując tak zwane hale namiotowe. Ich powstanie było inspirowane namiotami stosowanymi często podczas imprez plenerowych, jednak szkielet został odpowiednio wzmocniony. Kratownice oraz słupy nie są tak skomplikowane, jak w przypadku budynku wznoszonego na stałe, jednak nie są też zbudowane z pojedynczych prętów pionowych i poziomych. Elementy nośne produkowane są często z twardego aluminium lub lekkiej stali ocynkowanej. Elementy posiadają znacznie mniejsze przekroje, a ich łączenie jest stosunkowo proste, co ma bardzo pozytywny wpływ na szybkość wznoszenia obiektu. Lekkie hale namiotowe nie są przekryte płytami warstwowymi. Zamiast tego na dachu oraz ścianach rozciąga się plandeka z grubego tworzywa sztucznego, która jest odporna na działanie wielu szkodliwych czynników.

Materiał doskonale chroni obiekt przed opadami, jednak wewnątrz panuje temperatura zbliżona do tej zewnętrznej, dlatego nie powinno się w nich składować materiałów wrażliwych na wahania temperatury otoczenia. Doskonale sprawdzą się jednak, jako magazyny niektórych materiałów budowlanych.