Jak wybrać kosiarkę?

Piękny, zadbany trawnik to nie tylko kwestia dobrego nawozu i dostępu do dobrego nasłonecznienia. To przede wszystkim trud pracy włożony w pielęgnację murawy przez właściciela. Oczywistym jest, że dobra, regularnie nawożona gleba to kluczowa kwestia przy hodowaniu bujnej zieleni w ogrodzie.

Kosiarka znanej firmy

kosiarka hechtJednak, żeby trawa rosła piękna i gęsta, konieczne jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu. Do samej gleby używa się glebogryzarek i aeratorów, które spulchniając ją, pobudzają do lepszej i bardziej wydajnej pracy. Jeśli zaś chodzi o samą trawę, kluczową kwestią jest jej regularne przycinanie. Do strzyżenia murawy, co dość oczywiste, używa się kosiarek, jednak mniej jednoznaczna jest sprawa wyboru odpowiedniego sprzętu. Pytanie pierwsze: spalinowa czy elektryczna? To zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni murawy – jeśli wynosi ona nie więcej niż tysiąc metrów kwadratowych, w zupełności wystarczy kosiarka zasilana elektrycznie, jeśli jednak więcej, konieczny będzie zakup kosiarki spalinowej, która działa znacznie wydajniej i nie wymaga też żadnego okablowania.

kosiarka hechtNastępnie należy się zastanowić nad wielkością urządzenia, ponieważ od tego, jaką powierzchnię urządzenie ścina za jednym razem, zależy długość czasu potrzebnego do skoszenia całej powierzchni trawnika. Na długość pracy wpływają też inne czynniki, takie jak wielkość kosza, który trzeba co jakiś czas opróżniać, moc kosiarki, a także ukształtowanie terenu, a nawet predyspozycja fizyczna osoby koszącej. Dla przykładu, osobom starszym, które mają do skoszenia niewielki trawnik o nierównej powierzchni dedykowana jest zwrotna kosiarka Hecht. Na to, jaką kosiarkę powinniśmy wybrać, wpływa także rodzaj trawy, jaką uprawiamy. Jeśli trawa służyć ma pokazom i musi charakteryzować się bardzo wysoką jakością, trzeba się zaopatrzyć w najwyższej klasy kosiarkę rotacyjną z funkcją mulczowania, a nawet w traktor ogrodowy, z którym sprawnie poradzimy sobie z każdym typem traw. Na potrzeby domowej uprawy wystarczy jednak zwykła kosiarka elektryczna. Dla tych zabieganych dostępne są także całkowicie zautomatyzowane roboty, które całą pracę wykonają samodzielnie.

Wymagają one jednak rozmieszczenia na działce specjalnych czujników, dzięki którym urządzenie będzie wiedziało, jaką powierzchnie obsługuje i pozostanie na naszym terenie. Są rozwiązaniem bardzo wygodnym, jednak wymagają niekiedy drobnych poprawek – wtedy doskonale sprawdzą się ręczne kosiarki wrzecionowe, które nie wymagają zasilania lub też elektryczne, służące do stryżenia trudno dostępnych miejsc.