kontakt@salut.org.pl

Jak przygotować dzieci na wypadek pożaru w szkole?

Pożar w budynku w jakim znajdują się dzieci zawsze powoduje panikę. Maluchy nie wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji, a dorosłym także trudno jest zachować spokój, bo muszą martwić się o dzieci. Szkoła powinna być miejscem bezpiecznym, w którym dzieci mogą się spokojnie uczyć, a nie martwić o inne sprawy.

Systemy przeciwpożarowe niezbędne w szkołach

systemy przeciwpożaroweZdecydowanie budynki szkolne muszą być dobrze zabezpieczone przed ogniem. Niezbędne są systemy przeciwpożarowe dla szkół, najlepiej je zintegrowane i nowoczesne. Taki system powinien sygnałem dźwiękowym informować o zagrożeniu, tak by można było jak najszybciej podjąć ewakuację. Wtedy wszystko odbywa się według wcześniej ustalonego schematu. Warto jest zatem wcześniej podejmować ćwiczenia, by dzieci wiedziały jak się zachować. Wtedy zostawia się wszystkie rzeczy w sali, a następnie jak najszybciej opuścić i zamknąć salę. Nauczyciel musi przeliczyć dzieci, ustawić je parami i zaprowadzić na zewnątrz do wyjścia ewakuacyjnego. Przeliczenie ma na celu sprawdzenie ile dzieci jest pod opieką, jak również musi to być powtórzone po ewakuacji, żeby było wiadomo, czy po drodze żadne dziecko się nie zagubiło. W szkole można zamontować zraszacze wody, ponieważ to skuteczna metoda walki z pożarem, w dodatku jedynie w sali komputerowej znajdują się sprzęty elektroniczne, które powinny być gaszone innymi metodami np. gazem.

systemy przeciwpożaroweWoda jest może nieprzyjemna, ubrania i plecaki będą mokre, ale przynajmniej nie dojdzie do rozprzestrzenienia się ognia. Najlepsze są takie systemy przeciwpożarowe dla szkół, dzięki którym zraszacze będą się włączały tylko w miejscu gdzie czujniki wyczuły dym, a nie w całym budynku. Wtedy nie tylko pożar zostanie nieunieszkodliwiony w miejscu powstania, ale do tego nie dojdzie do strat materialnych wywołanych strumieniami wody w całej szkole. Wspomniane zostały ćwiczenia przeciwpożarowe. Dzięki nim dzieci wiedzą jaki sygnał powinien je zaniepokoić, jak również to, jak sobie poradzą w wypadku prawdziwego pożaru. Na ćwiczeniach mierzony jest czas, dzięki temu wiadomo, ile trwa ewakuacja, czy mieści się w normie, czy wszyscy stosują się do planu, czy wszystko idzie sprawnie i nikt nie zostaje z tyłu.

Dzieci wbrew pozorom wcale nie muszą zachowywać się nieracjonalnie i panikować w wypadku pożaru. Jeśli zostaną one odpowiednio przeszkolone i będą wiedziały, że w razie niebezpieczeństwa ktoś się nimi zajmie to nie mają powodów do niepokoju. Im więcej informacji posiadamy i im lepsze zabezpieczenia znajdują się w szkole tym lepiej i dla maluchów i dla dorosłych.

Close Menu