Jak osuszyć zalany dom?

Czasem niestety się tak zdarzy , że w naszym domu ulegnie awarii instalacja wodociągowa czy kanalizacyjna. Często w parze z takimi awariami idzie zalany dom lub mieszkanie. Gdy już awarię się usunie, to w naszej kwestii nie zostaje nic innego jak przejść do osuszania budynku.

Zasady prawidłowego osuszania budynków

osuszanie budynkówNa tę kwestie istnieje kilka sposobów. Gdy musimy osuszyć ściany latem, a jest jeszcze ono suche, to warto jest pootwierać okna i drzwi. Do tego jeszcze, jeśli mieszkamy w domku uruchomić centralne ogrzewanie. Jednak w Polskich warunkach takie osuszanie budynków sposobami naturalnymi nie ma racji bytu. Jedna z firm, która wykonuje osuszanie zalanych budynków w mazowieckim, do prac wykorzystuje specjalistyczne urządzenia jakimi są osuszacze. Podczas prac osuszających należy się śpieszyć, aby dobrze usunąć wilgoć. Zbyt długo zalegająca wilgoć prowadzi do powstania grzybów i pleśni, co skutkuje niemożnością odnowienia ścian czyli naprawy tynków jak i ich odmalowania. Także, jeśli nie wykonanym w odpowiednim czasie osuszenia, to ściany utracą swoje właściwości termoizolacyjne, co przełoży się na zwiększenie kosztów ogrzewania budynku zimą. Urządzenie jakim jest osuszać powietrza ma działanie zbliżone do lodówki. Zadaniem jego jest absorpcja wilgoci ze ścian (jak i innych elementów).

osuszanie budynkówZależnie jaki osuszacz się stosuje wilgoć może w urządzeniu być skraplana lub też może być usuwana wilgoć na zewnątrz przy pomocy pionowej instalacji. Firmy wykonujące osuszanie zalanych budynków w mazowieckim dobierają moc urządzenia na podstawie stopnia zawilgocenia, wielkości pomieszczenia, grubości ścian czy też na podstawie pory roku. Często prace osuszające są wspomagane wentylatorami osiowymi lub promieniowymi. Zadaniem tych urządzeń jest wymuszanie cyrkulacji powietrza, dzięki temu można ograniczyć czas realizacji jak i ilość pracujących osuszaczy. Wiele z tych urządzeń ma w sobie zamontowany higrostat, czyli element, który pozwala na kontrolowanie wilgoci w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że jeśli zbyt szyb ko osuszamy pomieszczenie, to mogą powstać usterki, jak na przykład rozchylanie się elementów drewnianych stolarki w budynku. Gorszym problemem jest zawilgocona podłoga jak i stropy. Gdy woda dostanie się w te elementy nie ma możliwości samoistnego odparowania. Jedną z metod jest całkowity demontaż podłogi, skucie warstw posadzki i wymiana zawilgoconego stropu. Jednak lepszą opcji wydaje się zastosowanie urządzenia, które poprzez strop przepuszcza suche powietrze.

W tym przypadku wykonuje się jedynie kilka otworów w posadzce, tak aby można było wtłaczać suche powietrze do środka tego elementu konstrukcyjnego. Po zalaniu domu lub mieszkania warto jest jak najszybciej wykonać jego osuszenie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pozbędziemy się niechcianej wilgoci i tym samym wyeliminujemy powstawanie nie chcianej pleśni jak i grzybów na podłodze czy na ścianach.