Do czego służą pozycjonery cyfrowe?

Pozycjonery to specjalne urządzenia, które są niezbędne do prawidłowego działania zaworów. Wpływają bowiem na siłownik zaworu w sposób, który pozwala na zrównoważenie tarcia oraz siły i przepływu medium. Praca pozycjonera opiera się na sprężeniu zwrotnym, dzięki któremu możliwe jest automatyczne dostosowanie ciśnienia powietrza do danej sytuacji.

Pozycjonery cyfrowe są przydatne

pozycjoneryKażdy pozycjoner cyfrowy wyposażony jest we wskaźnik ciekłokrystaliczny, którego zadaniem jest wyświetlanie położenia wrzeciona zaworu. Opiera się to na efekcie Halla. Według producentów, pozwala to na uzyskanie wysokiej rozdzielczości, a także zminimalizowaniu wrażliwości na drgania. Pozycjonery cyfrowe wyposażane są przez producentów w różnego rodzaju przydatne funkcje programowalne. Wśród nich wymienić można funkcję samostrojenia, możliwość ustawienia czułości pozycjonowania, a także ustawienia zmiany czasu otwierania i zamykania. Oprócz pozycjonera z podstawowym wyposażeniem, możemy też dokonać zakupu innych jego wariantów. Ciekawą opcją jest pozycjoner z blokiem manometrycznym. W skład tego bloku wchodzą dwa manometry. Ich zadaniem jest wskazywanie ciśnienia zasilania oraz ciśnienia wyjściowego na siłownik. W zależności od wyboru, możemy zdecydować się na manometry o ciśnieniu do 2 bar, 4 lub 7 bar. Blok manometrowy podłączany jest do obudowy pozycjonera – wystarczy zastosować odpowiednie śruby imbusowe.

pozycjoneryOpcjonalnie w pozycjonerze może znaleźć się także specjalna płytka retransmisji położenia zaworu oraz wyłączników krańcowych. Jej działanie polega na wysyłaniu sygnału prądowego, który wskazuje na aktualne położenie grzybka. Instalacja tego dodatkowego elementu jest niezwykle prosta – wystarczy wyłączyć zasilanie elektryczne oraz pneumatyczne, otworzyć pokrywę pozycjonera i wkręcić płytkę zgodnie z zaleceniami producenta. Jeszcze kolejną opcją do pozycjonera cyfrowego jest płytka zasilania zewnętrznego – z tego rozwiązania powinniśmy skorzystać, jeżeli zależy nam na możliwości podłączenia kilku urządzeń do jednej tylko pętli prądowej. Jeśli zakupiliśmy już pozycjoner, pamiętajmy o tym, aby przed jego montażem sprawdzić parametry środowiskowe urządzenia, parametry oświetleniowe oraz temperaturowe.

Producenci zalecają, aby prace montażowe prowadzone były przez wykwalifikowany personel, gdyż to od poprawności instalacji zależy możliwość późniejszej bezpiecznej i prawidłowej eksploatacji urządzenia. Należy też pamiętać o regularnej konserwacji. Jej zaniedbanie może doprowadzić do zbyt szybkiego uszkodzenia urządzenia i konieczności wymiany.