Dlaczego warto posiadać przydomowy ogród?

W dużych, przemysłowych miastach takich jak Łódź, widokiem, na który najczęściej natykają się nasze oczy są blokowiska i betonowe obiekty komercyjne czy placówki publiczne. Szare chodniki i ulice są podstawowym elementem naszego otoczenia. Koloru dostarczają jedynie atakujące nas zewsząd reklamy i billboardy.

Przydomowe ogrody to miejsca spokoju

ogrodyPo ciężkim dniu w pracy, wracając samochodem, tramwajem czy autobusem, niejeden z nas, patrząc przez szybę na mijane szare budynki, marzy o odpoczynku, najlepiej w otoczeniu zielonych drzew, których w centrach miast jest zdecydowanie za mało. Wycieczka do parku nas nie uspokaja – o tej porze na ten sam pomysł wpadło dużo ludzi. Siedząc na parkowej ławce co chwila mijają nas więc rowerzyści, spacerujące pary czy bawiące się głośno dzieci. Gdzie wobec tego moglibyśmy zaznać chwili spokoju? Taką oazą wydają się być przydomowe ogrody w Łodzi. Osoby posiadające własne ogrody cieszą się odpoczynkiem, spędzając wolny czas w cieniu zasadzonych przed laty drzew. Jeżeli jednak do tej pory nie przejmowaliśmy się stanem naszego ogrodu, a teraz przerażają nas rosnące chwasty, tak, że aż nie znajdujemy motywacji do rozpoczęcia pielęgnacji, powinniśmy pamiętać, że możemy skorzystać z usług firm specjalizujących się właśnie w zakresie pielęgnacji terenów zielonych.

ogrodyGruntowne odnowienie ogrodu nie będzie stanowiło żadnego problemu – doświadczeni ogrodnicy szybko i sprawnie przekopią ziemię, zastosują odpowiedni nawóz i zasieją trawę. Jeśli nie zapomnimy o instalacji systemu nawadniającego, w niedługim czasie po zasianiu będziemy mogli cieszyć się zieloną, równo rosnącą trawą. Ich regularnym strzyżeniem również zajmą się wybrani przez nas ogrodnicy. Kolejnym krokiem będzie już zasadzenie roślin – jest ich tak wiele gatunków, że bez problemu znajdziemy coś, co zachwyci nasze oczy. Projektanci ogrodów mają tutaj spore pole do popisu – jeśli marzeniem klienta jest ogród oparty na niebieskiej barwie, do tworzonej kompozycji można wykorzystać czarnuszkę damasceńską, farbownika lazurowego, hortensję, ułudkę wiosenną czy klasyczne, znane przez wszystkich niezapominajki. Na pergolach dobrze będą prezentowały się ostróżki ogrodowe, które zakwitną niebieską barwą już w czerwcu i będą cieszyć nas swoim zapachem przez długi czas. Osoby, których przydomowe ogrody są naprawdę spore, mogą pomyśleć także o wykopaniu oczka wodnego.

Jeżeli otoczymy je trzmielinami i innymi roślinami lubiącymi wilgotną ziemię, a do oczka napuścimy rybek, z pewnością szybko stanie się to miejscem pełnym życia, które polubią żabki i ważki – dzięki ich obecności nasz ogród stanie się częścią natury.