Czy kotły gazowe to dobry wybór?

Ogrzewanie wody przy pomocy kotłów gazowych jest uznawane za ekologiczne za względu na niewielką emisję substancji szkodliwych dla środowiska. Nowoczesne kotły umożliwiają bardzo precyzyjne ustawienie temperatury, a także nie tworzą zabrudzeń w domu, jakie mogą powstać w przypadku korzystania z kotłów na paliwo stałe, na przykład węgiel, czy ekogroszek.

Polecane kotły gazowe

kotły gazoweNa rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i modeli kotłów gazowych. Technologie grzewcze stale się rozwijają i dotyczy to także ogrzewania paliwem ciekłym (olej) lub gazowym (gaz ziemny). Choć kotły gazowe są mniej popularne od pieców na paliwo stałe, nadal znajdują wielu swoich zwolenników. Kotły gazowe można wyróżnić ze względu na sposób ich montażu na urządzenia stojące i wiszące, ze względu na budowę komory spalania na otwartą i zamkniętą, a także ze względu na pełnione funkcje: jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Główną zaletą kotłów wiszących z pierwszego podziału jest ich kompaktowa i bardzo uniwersalna budowa, dzięki której można zaoszczędzić sporo miejsca, z kolei większe kotły stojące, dzięki zastosowaniu cięższego, żeliwnego wymiennika ciepła są dużo trwalsze i mniej awaryjne. Kocioł gazowy może być umieszczony w kotłowni lub w dowolnym pomieszczeniu, spełniającym wymagania stawiane instalacji gazowej.

kotły gazoweKotły o zamkniętej komorze spalania są dużo bardziej bezpieczne, gdyż pobierają tlen z zewnątrz. Spełniają one wymagania budownictwa energooszczędnego i bardzo często stosowane są przy modernizacji lub wymianie systemu grzewczego. Urządzenia z otwartą komorą spalania są już rzadko wybierane. Kotły gazowe jednofunkcyjne służą ogrzewaniu wody służącej jedynie do ogrzewania domu, z kolei kotły dwufunkcyjne ogrzewają także ciepłą wodę użytkową. W domach o dużej powierzchni można także zastosować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, co zapewnia szybki dostęp do niej. Urządzenia mogą być zautomatyzowane, jednak nie jest to reguła. Automatyka pozwala na precyzyjne ustalanie temperatury i dostosowanie pracy kotła do aktualnych potrzeb i oczekiwań. Optymalizacja pracy urządzenia bezpośrednio wpłynie także na obniżenie rachunków za gaz. Kotły gazowe mogą być ponadto tradycyjne, kondensacyjne lub pulsacyjne – różnią się między sobą sprawnością, zużyciem paliwa. Kotły kondensacyjne są urządzeniami droższymi, jednak zużywają mniej paliwa od tradycyjnych. Najbardziej nowoczesną technologią są kotły pulsacyjne, w których zastosowano komorę spalania zamiast tradycyjnego palnika.

 Niektóre kotły można łączyć, tworząc tzw. kaskady – dzięki temu można zwiększyć łączną moc urządzeń. Kotły gazowe często są urządzeniami ekologicznymi, które nie produkują dużych ilości szkodliwych substancji. Główną ich zaletą jest fakt, że są to urządzenia proste w obsłudze.