kontakt@salut.com

Choć w sklepach budowlanych dostępne są różnego rodzaju farby i to w szerokiej gamie kolorystycznej, zazwyczaj mało kto odważył się skorzystać z bardziej zaskakujących opcji. Wybieramy jasne barwy – różne odcienie beżów, żółci, delikatny niebieski, pudrowy róż czy pistację. A co z tymi odważnymi kolorami? Z głęboką czerwienią, fioletem, agresywną pomarańczą czy po prostu czernią? Nie bójmy się barw!

Najlepsze farby do wnętrz

architekt wnętrzNawet te „odważne” mogą doskonale wyglądać we wnętrzu, jeżeli zostanie ono odpowiednio zaaranżowane. I nie ma znaczenia, czy wnętrze jest duże, czy małe, choć w tym drugim wypadku poleca się szczególną ostrożność, jeżeli nie chcemy optycznie jeszcze bardziej pomniejszyć pomieszczenia. Jeżeli nie chcemy iść za modą i nie odpowiada nam styl skandynawski, który wykorzystuje biele i beże, wymyślmy coś innego. Jeśli nie mamy własnego pomysłu – dobry architekt wnętrz z pewnością nam pomoże. Na co dzień wykonuje mnóstwo projektów wnętrz, więc z pewnością może nas zainspirować. Oczywiście ciemne barwy nie mogą stanowić głównego elementu przyciągające wzrok w pomieszczeniu, a jedynie niewielki akcent. Jeśli zastanawiamy się, czy ciemny kolor będzie dobrym wyborem, powinniśmy wiedzieć o tym, że takie barwy nadadzą pomieszczeniu eleganckiego charakteru. Dobrze sprawdzają się więc w miejscach, w których zależy nam na ich szyku, na przykład w salonie.

architekt wnętrzCiemne barwy to dobry wybór także wówczas, gdy któreś z pomieszczeń w naszym domu ma nietypowe wymiary, na przykład jest długie i wąskie. Choć wydawałoby się, że w takim wypadku nic już się nie da zrobić i zawsze będziemy tam czuli się jak w wagonie pociągowym, to dzięki ciemnym barwom można „naprawić” proporcje, oczywiście w sposób optycznego złudzenia. Na przykład, jeżeli krótszą ścianę pokryjemy ciemną barwą, to będzie nam się wydawało, że jest ona bliżej niż gdyby była jasna. Za pomocą ciemnych kolorów możemy podkreślać wybrane części wnętrza – jeśli na przykład jesteśmy zagorzałymi bibliofilami i chcemy wyeksponować nasze książki, możemy pokryć ścianę ciemną farbą i powiesić na niej półki na księgozbiór – będzie on wówczas zwracał na siebie szczególną uwagę.

Ale ciemne farby to wybór idealny nie tylko do salonu – sprawdzi się nawet w łazience, w połączeniu z jasną glazurą (ułożoną jedynie do określonej wysokości), tak samo w kuchni, w zestawieniu z jasną zabudową kuchenną. Jak widać, ciemne barwy sprawdzają się wszędzie – ogranicza nas tylko własne poczucie, że tylko jasne kolory dobrze się prezentują. Jest jednak zupełnie inaczej.

Close Menu