kontakt@salut.org.pl

Co wiemy o produkcji stali

Sektor przetwórstwa żelaza i stali w Polsce jest wyjątkowo rozwinięty – w naszym kraju znajdują się przecież zagłębia przemysłowe, które specjalizują się właśnie w tej branży. Przerób stali może odbywać się na dwa sposoby – na gorąco oraz na zimno.

Metody przerobu stali

stalMówiąc o konkretach, wymienia się przede wszystkim walcowanie na gorąco, na zimno oraz ciągnienie stali. W efekcie powstają różnego rodzaju wyroby. Przyjrzyjmy się po kolei każdej z metod. Jeśli chodzi o walcowanie na gorąco, w pierwszym etapie następuje przygotowanie wsadu – dochodzi tu do czyszczenia płomieniowego oraz szlifowania, aby oczyścić materiał z zanieczyszczeń. Następnie konieczne jest nagrzanie wsadu do właściwej temperatury walcowania oraz zbicie powstałej zgorzeliny. Dopiero wówczas możliwe jest walcowanie wstępne, które polega, w pierwszym kroku, na zmniejszeniu szerokości, a następnie na walcowaniu w taki sposób, aby uzyskać określony wymiar oraz konkretne właściwości. W ostatnim etapie dokonujemy wykończenia, czyli obcinania brzegów oraz cięcia. Walcowanie na gorąco stosuje się do produkcji kęsisk – kwadratowych i płaskich, blach taśmowych, blach grubych oraz prętów i walcówki. Walcówka następnie może być poddana procesowi walcowania na zimno. Przy walcowaniu na zimno możemy wyróżnić kilka metod – trawienie, wyżarzanie, obróbkę cieplną lub walcowanie na wymaganą grubość.

stalWybór odpowiedniego sposobu zależy przede wszystkim od gatunku stali. Na przykład, jeśli chodzi o stal wysokostopową, odporną na korozję, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych operacji, w efekcie czego dopiero powstaje blacha zimnowalcowana. Jej grubość jest niewielka – może to być pomiędzy 0,16 a 3 mm. Cechą charakterystyczną jest wyjątkowo wysoka jakość wykończenia powierzchni, dlatego tego rodzaju blachę stosuje się potem do wykonania produktów lub konstrukcji, które mają odznaczać się wysokimi standardami technicznymi. Blacha tego typu produkowana jest przez hurtownie w naszym kraju na dużą skalę, jednak liderem w produkcji są Niemcy, które rocznie potrafią wytworzyć około 10 milionów ton blachy walcowanej na zimno. Ważnymi krajami w sektorze produkcji blachy zimnowalcowanej są także Włochy, Belgia, Wielka Brytania oraz Francja. Podobna klasyfikacja dotyczy produkcji drutu ciągnionego – tutaj jednak do czołówki producentów wchodzi także Hiszpania.

Firmy budowlane z naszego kraju oczywiście decydują się najczęściej na stal pochodzącą od rodzimych producentów, gdyż jej jakość oraz parametry techniczne nie odbiegają od norm europejskich, a koszt transportu będzie o wiele niższy.

Zobacz więcej na: steeltrans.com.pl

Close Menu