kontakt@salut.org.pl

Co nieco o cięciu laserem

Od lat ludzkość obrabia wszelkie materiały w celu nadania im nowego wyglądu czy kształtu. Obecnie bardzo popularną metodą obróbki wszelkich materiałów jest cięcie laserem. Do tego celu wykorzystuje się promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości.

Cięcie laserem w Warszawie i strumień tnący

cięcie laserem Tego typu metodę obróbki zaliczamy do metod termicznego dzielenia materiału. W zależności od mocy stosowanego urządzenia, cięcie za pomocą lasera można przeprowadzać poprzez spalanie, stapianie oraz sublimacje. Mówiąc fachowym językiem cięcie laserem w Warszawie polega na punktowym wprowadzeniu energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Duża popularność cięcia laserowego wynika z licznych zaletą stosowania tej metody. Stosując cięcie laserowe otrzymujemy produktu, który można poddać dalszej przeróbce bez konieczności przeprowadzenia dodatkowych procesów technologicznych. Ponadto cięcie jest bardzo precyzyjne i zapewnia dużą powtarzalność w związku z tym laser idealnie sprawdza się w zakładach produkcyjnych, co zresztą można zauważyć na przykład w warszawskich wytwórniach, gdzie stosuje się najnowocześniejsze techniki w całym kraju. Do zalet laserowego cięcia materiałów z pewnością możemy zaliczyć również bezkontaktowość, zapewniającą dużą czystość w miejscu obróbki, a także zdalne sterownie wiązką lasera.

cięcie laserowe Dzięki możliwości skupienia wiązki lasera do bardzo małych rozmiarów, co sprzyja uzyskaniu dużych gęstości mocy, cięcie laserowe można wykonać nawet w miejscach trudno dostępnych czy narażonych na obciążenia mechaniczne. Kolejną pozytywną cechą cięcia laserowego jest bardzo krótki czas obróbki, a także duża ilość energii dostarczona do miejsca obróbki. W ten sposób proces można prowadzić pomijając spalanie i proces utleniania, minimalizując w ten sposób zanieczyszczenia chemiczne. Najczęściej cięcie laserem wykorzystuje się do obróbki metali np. stali niestopowych, wysokostopowych, aluminium czy tytanu, ale także równie powszechne jest cięcie tworzyw sztucznych za pomocą lasera. Warto zaznaczyć, że laser stosuje się nie tylko do cięcia, ale także i ozdoby materiałów jak na przykład grawerowanie. W związku z tym z lasera nie tylko korzysta się w zakładach przemysłowych ale również i prywatnych punktach, w których wykonuje się grawerowanie. Tego typu usługi bardzo popularne są między innymi w Warszawie. Podsumowując laserowa obróbka tworzyw niesie za sobą wiele zalet. Dzięki wykorzystaniu wiązki laserowej możemy w szybkim czasie, uzyskać pożądany przez nas kształt materiału z idealną dokładnością.

Z pewnością jest to bardzo przydatne w dużych zakładach produkcyjnych gdzie czas oraz duża powtarzalność uzyskiwanych elementów w znacznym stopniu wpływa na wydajność produkcji.

Close Menu