Automatyczne nawadnianie a wygląd ogrodu

Woda jest ważna dla każdej rośliny. Jedne z nich, na przykład kaktusy, mogą być podlewane sporadycznie, a mimo to będą rosły i rozpoczynały kwitnienie. Inne, jak wiele roślin domowych, wymaga podlewania nawet kilka razy w tygodniu. Zaniedbanie podlewania często prowadzi do uschnięcia liści i kwiatów, a w konsekwencji do zwiędnięcia rośliny.

Automatyczne nawadnianie jest przydatne

automatyczne nawadnianie ogrodówTrawnik często jest pomijany w temacie ogrodnictwa, jednak jego stan łatwo jest pogorszyć. Wystarczy kilka gorących dni, a z intensywnie zielonego trawnika mogą zostać żółte, suche źdźbła. Potrzeba wtedy nie tylko dużo wody, ale także nawozów, często też dosiewek na najbardziej zniszczone fragmenty, by trawnik odżył. Czy można temu zapobiec? Z pewnością automatyczne nawadnianie ogrodów będzie tutaj przydatne. Ręczne podlewanie (na przykład konewką) dużej połaci trawnika mija się z celem. Podlewaczki zazwyczaj mają mały zasięg, ponadto trzeba je przestawiać, a także liczyć się z tym, że albo niecały trawnik będzie podlany, albo poza trawnikiem będziemy mieć mokrą także elewację domu. Automatyczny system można łatwo dostosować. Wykorzystuje się tu liczne podlewaczki, które są schowane w ziemi i wysuwają się podczas sesji podlewania. Strumień wody może mieć zasięg nawet kilku metrów, a jego kąt rozprysku także jest regulowany. Na trawniku możemy mieć zatem podlewaczki obejmujące połać kilkunastu metrów, jak i mały trawniczek z boku domu.

automatyczne nawadnianie ogrodówPrzy części kwiatowej, czy przy krzewach stosowane jest podlewanie kropelkowe. Długie węże z tworzywa sztucznego mają otworki, przez które kapie woda. Jest to podlewanie dokorzeniowe, delikatne i odpowiednie dla większości roślin. Automatyczny system ma też tą zaletę, że zadba o nasz ogród także wtedy kiedy nas nie ma. Wyjeżdżając na wakacje musielibyśmy prosić kogoś, by zajął się podlewaniem ogrodu, inaczej po przyjeździe zastalibyśmy wyschnięte rośliny. Zautomatyzowany system działa codziennie, w określonych godzinach, raz ustawiony nie wymaga dalszych zmian. Poleca się podlewać ogród we wczesnych godzinach rannych i późnych wieczornych. Przykładowo, można ustawić system na podlewanie od 6 do 7 oraz od 21 do 22. wtedy słońce już nie świeci lub świeci słabo.

Przy ostrym słońcu rośliny zamiast pozyskiwać wodę mogłoby się ,,spalić”. Podsumowując, automatyczne systemy nawadniania ogrodów są bardzo przydatne. Są bezobsługowe, skuteczne, dają wiele możliwości. Dzięki nim nie trzeba się już martwić o podlewanie, bo zostanie ono wykonane o właściwej porze, a każda sekcja podlewania będzie dobrana do tego co na niej rośnie.